Ukrajinské pravoslaví bude nezávislé „až nastane čas“

Nejvyšší synod Ekumenického patriarchátu jednal o autokefalii a slovy jednoho z členů bude udělena „až nastane čas“.

K rozhodnutí o udělení nezávislosti (autokefalie) ukrajinské pravoslavné církve dojde „až nastane čas“, řekl médiím metropolita Rakouska a exarcha Maďarska Arsenios, člen Nejsvatějšího synodu Ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli (dnes Istanbul). Informovala o tom ukrajinská média ve středu večer. Podle jeho slov se o udělení nezávislosti tomosem (něco jako „dekretem“ – pozn.red.) Ekumenického patriarchátu na synodu hovořilo a patriarchát k tomu má pravomoc. Naznačil ovšem také, že konstantinopolský patriarcha nechce „vytvářet nové problémy“ ve vztahu k Ruské pravoslavné církvi.

V Istanbulu právě probíhá synod Ekumenického patriarchátu, který začal v pondělí a má trvat celkem 3 dny. Jednání je neveřejné.

Včera do Istanbulu přicestovali exarchové na Ukrajině Daniil Pamfilijský a Ilarion Endmondský. Podle informací ukrajinskojazyčné BBC neměla být otázka na pořadu jednání. Už 17. září přitom arcibiskup Daniil sdělil mediím, že otázka autokefalie pro ukrajinské pravoslaví je rozhodnuta.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.