Za 19 let nebude mít Rusko skoro žádnou ropu

Tato překvapivá slova pronesl saúdský korunní princ Mohamed v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Dědičný princ Saúdské Arábie Mohamed al Saud se domnívá, že v příštích dvou desetiletích Rusko výrazně sníží produkci ropy a možná dokonce opustí trh. Je to mínění, které doposud žádní experti nepotvrdili, i když se ozývaly obavy, že díky sankcím nebude mít Rusko nové technologie pro těžbu ve složitých podmínkách (například z břidlice), píší ruské noviny Gazeta.ru.

Princ se takto vyjádřil ve velkém rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Řekl, že Saúdská Arábie očekává, že Čína během 5 let svoji těžbu ropy drasticky omezí a že za 19 let bude Rusko těžbu ropy dramaticky snižovat, pokud neskončí úplně. Zdůraznil, že tato situace nebude představovat pro jeho zemi riziko a že v nejbližších desítkách let, konkrétně až do roku 2030, poptávka po ropě poroste.

Podruhé se Mohamed zmínil o Rusku v souvislosti s otázkou týkající se zvýšení těžby ropy kvůli americkým sankcím na Írán a dohody mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Korunní princ na to řekl, že jeho země může uspokojit jakoukoliv poptávku poté, co budou na Írán uvaleny americké sankce.

Tato princova vyjádření vyzněla dost překvapivě. Je sice pravda, že Rusko nemá největší zásoby ropy, je nyní na 6. místě, zatímco Saúdové jsou druzí a žebříček vede Venezuela. Ovšem tyto zásoby Rusku podle propočtů vystačí na následujících asi 30 let, pokud se bude brát současný objem těžby jako kritérium.

Princ vedle Ruska postavil Čínu, která během roku 2017 vytěžila 3,8 milionů barelů ropy za den, což je 3x méně než Rusko či Saúdská Arábie. Čína navíc není exportérem ropy, ale jejím dovozcem.

Rusko přitom letos nedosáhlo vrcholu svých možností těžby na den, takže má rezervy. Analytické studie počítají s tím, že by Rusko mohlo těžbu ropy zvyšovat. Podle studie BP se předpokládá nárůst ruské těžby o 8 % do roku 2025, v roce 2040 má Rusko zabezpečit celkem 14 % světové těžby ropy a plynu a stát se tak největším světovým exportérem energetických surovin.

Podobně jako saúdský princ předpokládají i experti růst poptávky po ropě, v roce 2035 má svět spotřebovat 120 milionů barelů na den.

Ruské ropné odvětví ale problémy má. Podle šéfa Lukoilu Vagita Slekperova se těžba ocitá na hranici možností ruských společností, protože se negativně projevují sankce Západu. Ty jsou uvalené na technologie těžby a platí od roku 2014. Přesto však, pokud budou uvaleny další sankce, jejich dopad už nebude tak citelný, protože ruská ekonomika se na ně do značné míry adaptovala a Rusko snížilo svoji závislost na Západu.

Saúdská Arábie, píše deník Gazeta dále, by se měla více zajímat o Spojené státy a méně o Rusko. USA v letošním roce mohou dosáhnout prvního místa v těžbě ropy a prezident Trump pravidelně požaduje snížení cen ropy. Kromě toho se v USA připravuje zákon, který umožní vést soudní procesy a blokovat účty a další aktiva členům kartelu OPEC, tedy i Saúdům.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.