Brazílie před druhým kolem: Bolsonaro vede výzkumy a na ulicích se protestuje

Odhady pro druhé kolo prezidentských voleb v Brazílii jsou 58 až 42 %. Poškodí Bolsonara korupční skandál jeho poradce?

V brazilském Sao Paulu se ve čtvrtek protestovalo proti krajně pravicovému kandidátovi na prezidenta Jairu Bolsonarovi, píše Al Jazeera.  Demonstraci svolala menší levicová strana Socialismus a svoboda (PSOL). Stovky účastníků demonstrace tancovaly a křičeli „On ne“ (Ele Nao) v reakci na to, jakým způsobem Bolsonaro vidí ženy, LGBT skupiny, lidé černé pleti a také domorodce. Bolsonaro v prvním kole prezidentských voleb skóroval a v druhém kole se utká o křeslo prezidenta s kandidátem za Stranu pracujících (PT) Fernando Haddadem.

Během protestů sdělila představitelka strana PSOL Silvia Ferrero, že došlo k útokům na podporovatele Haddada a na další protestující proti Bolsonarovi, a to od lidí se svastikou. O dalších incidentech informovala také média.

Středeční výzkum veřejného mínění od společnosti Datafolha potvrdil, že Bolsonaro před druhým kolem vede. Měl by mít 58 % podporu, zatímco jeho protivník Haddad má zatím 42 %.

Ovšem ne všechno je pro Bolsonara pozitivní. Ledovou reakci pro „trhy“ způsobil jeho výrok o tom, že privatizační program, který navrhuje, se nebude týkat ropné formy Petrobras a ani výroby elektrické energie. Akcie obou státních firem, Electrobrasu a Petrorasu poklesly v reakci na slova. Navíc se ekonomický poradce Bolsonara Paulo Guades dostal do centra korupčního skandálu, což Bolsonara s jeho protikorupční rétorikou dost poškozuje.

Bolsonarův protikandidát Fernando Haddad tlačí na to, aby se před druhým kolem mohla konat velká televizní debata. Proti jsou ale lékaři, kteří tvrdí, že se Bolsonaro po útoku nožem v září ještě dostatečně nezotavil. Bolsonaro od té doby v televizních debatách nebyl.  Účast v televizních debatách ale není v Brazílii povinností. Nicméně Haddad trvá na tom, že by Bolsonaro měl diskutovat a že je ochoten k diskuzi přímo v nemocnici s nejvyšší ohleduplností.

Mezitím se na Bolsonarově Twitteru objevil post, kde byl Haddad označen za „loutku zavřeného podvodníka“ (myšlen bývalý prezident Lula da Silva – pozn. redakce). Post také Haddadovi vzkazoval, že „Tvůj čas přijde“.  Bolsonaro po celou kampaň hodně využívá Twitter a spřízněná média.

Ilustrační obrázek: Autor – Mídia NINJA from Brasil – #NÃO EM NOSSO NOME – HEBRAICA – 03/04/2017 – (RJ), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68819791

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.