Souhrn dnešních zpráv !A: Moskva navrhuje setkání Putin-Trump a Maďarsko ostře kritizovalo ukrajinskou vládu

Ruská strana je otevřená novému jednání Putin-Trump. Mezi Budapeští a Kyjevem to stále vře. Z Budapešti zní dost silná slova.

Putin a Trump by se mohli sejít v Paříži

Reuters. Podle informací ministerstva zahraničí Ruské federace by se Vladimir Putin a Donald Trump mohli sejít k osobnímu jednání 11. listopadu v Paříži. Oba zde budou při příležitosti oslav konce první světové války.

Jak ministerstvo sdělilo, Rusko je otevřené dialogu a připravené zvážit dobu a místo pro takové jednání. Tedy v případě, že o to projeví zájem také americká strana.

Budapešť ostře kritizuje ukrajinskou vládu kvůli  Zakarpatsku

Gazeta.ru. Vztahy mezi Ukrajinou a Maďarskem se nadále prudce zhoršují. Po vyhoštění maďarského konzula ze západní Ukrajiny a povolání ukrajinské velvyslankyně v Budapešti k vysvětlení se ministr zahraničí Maďarska Peter Szijjártó vyjádřil oficiálně v tom smyslu, že politika Ukrajiny vůči ukrajinským Maďarům dosáhla „příšerného dna“. Slova jsou publikována na oficiálním portálu maďarské vlády.

Szijjártó kritizoval konkrétně kroky ukrajinské vlády v Zakarpatské oblasti, které – jak míní – směřují k národnostní proměně regionu. Vyjádřil se i v tom smyslu, že se ukrajinský parlament „spiknul s extrémisty“. Jak zdůraznil, ukrajinští Maďaři se mohou spolehnout na Budapešť a její podporu. Problém už byl projednán s představiteli amerického ministerstva zahraničí a také se zástupcem generálního tajemníka NATO.

Před tím Szijjártó obvinil Ukrajinu z narušování mezinárodních norem. Mezi oběma zeměmi došlo ke konfliktu už ohledně statusu maďarského jazyka na Ukrajině a nyní kvůli vydávání maďarských pasů Ukrajincům maďarského původu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.