Evropa chce ochránit systém SWIFT před sankcemi na Írán

Ministři financí EU se budou snažit přesvědčit USA, aby Írán neodpojily od platebního systému SWIFT.

Evropští ministři financí se pokusí přesvědčit Trumpa, aby Írán neodřízl od přístupu k systému SWIFT. Stane se tak na setkání MMF na Bali, píší Financial Times (9/10/2018).

Trumpova administrativa se rozhodla k uvalení masivních sankcí proti Íránu od 5. listopadu, včetně sankcí na finanční služby centrální bance Íránu i jejím bankám. Evropské země jsou frustrovány, neboť se jim nepodařilo přesvědčit Donalda Trumpa, aby vůči SWIFT, který sídlí v Belgii, zaujal mírnější postoj.

Evropané říkají, proč vytrhat všechny elektrické kabely, když stačí vypnout světlo. Tedy podle nich stačí uvalit na určitou banku sankce, není potřeba odpojovat Írán od SWIFT. Jenže je patrné, že Američané evropským argumentům vůbec nenaslouchají.

Trumpova administrativa se má ještě rozhodnout, jak bude zacházet s íránskými komerčními bankami, i když sankce vůči centrální bance jsou pravděpodobné a její odtržení od SWIFT též.

Není jasné, jak se může SWIFT vypořádat s tím, když americké, evropské a belgické právo budou navzájem v rozporu. Na předsednictvu SWIFT jsou navíc i dva američtí bankéři.

Prozatím se zdá, informují FT, že ministr financí Steven Mnuchin bude chtít po SWIFT, aby ochránil americkou roli v globálním finančním systému, který spojuje více než 11 000 bank na více než 200 regionech. Íránské transakce by se proto podle Mnuchina neměly dostat „do podzemí“. Jenže v administrativě jsou jestřábi, kteří chtějí Írán zcela izolovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.