Mezi USA a Čínou už to není jen obchodní válka

Keith Johnson a Elias Groll píší pro Foreign Policy o tom, že útok viceprezidenta Pence na Čínu a obvinění z technologické špionáže, je další eskalací konfliktu.

Nová eskalace, to lze čekat po dále se vyhrocující americké konfrontaci. Viceprezident Mike Pence ve svém projevu jen ukázal, za jakou hrozbu považuje Trumpova administrativa Čínu jako takovou. Bloomberg zároveň přinesl zprávu, v němž padají obvinění na čínskou armádu, prý využila čínský hardware, který používají americké technologické firmy. Což znamená i zpochybnění Číny jako země, která by se mohla nacházet na špičce technologického žebříčku.

Pence zase hovořil o „vměšování Číny do americké demokracie“, i když nedodal žádný důkaz. Litanie stížností na Čínu nebrala konce. Pence si stěžoval na vliv státu v obchodě i ekonomice a na to, že Peking si vytvořil zpracovatelskou základnu, prý na úkor USA.

Jeho proslov byl prostě odmítnutím politiky, kterou američtí prezidenti prosazovali více než dvacet let. Chtěli totiž s Pekingem užší vazby, přivést zemi do WTO a investovat do její ekonomické modernizace. Pence také řekl, že představitelé USA doufali, že se Čína bude v rámci ekonomické liberalizace více spojovat se světem, což se prý nestalo a místo toho si Čína vybrala ekonomickou agresi, která podpořila její rostoucí armádu.

Administrativa obvinila Čínu z toho, že podkopává bezpečnost USA, protože útočí na průmyslovou bázi země u obranného průmyslu. Čína prý používá „predátorské praktiky“, což jsou veřejné dotace, státem sponzorovaný dumping a krádež duševního vlastnictví.

Je jasné, píší autoři, že Trump vnímá Čínu jako rivala, ne jako někoho, kdo má být kooptován do mezinárodního systému. A je jasné, že to, co začalo jako celní válka, vede k upevnění nepřátelských pozic z dlouhodobého hlediska.

Obvinění z toho, že Čína manipulovala součástky do počítače, odmítly jak Apple, tak Amazon. Zpráva Bloombergu ovšem navazuje na řadu varování z americké vlády ohledně výrobního řetězce v high-tech. Čínské produkty jsou totiž používány i vládními agenturami. Obvinění, že by Čína byla schopna hacknout základní části hardwaru, vyvolalo v technologické komunitě zděšení.

Pro Čínu jsou taková obvinění nebezpečná, protože má ambici stát se hlavní velmocí v polovodičích či mobilní technologii páté generace. Čína s USA soupeří o to, kdo vytvoří technologický standard pro příští generace mobilů. Poškození reputace může ukrojit z čínských ambicí.

Trump chce, aby se výrobní řetězce vrátily do USA, a chce čínské ambice potlačit. Trump chce, aby se v USA vyrábělo vše: ocel, auta, high-tech. Jenže úkol to nebude lehký, firmy vytvářely výrobní řetězce mnoho let a snažily se snížit náklady v celém výrobním procesu právě přes outsourcing.

Vrátit zpracovatelský průmysl zpět do USA, by znamenalo rozbít stávající řetězce, přičemž je vůbec těžké identifikovat, která součástka byla kde vyrobena. Je možné, že nejdříve se země jako USA vydají cestou přísné kontroly kvality a inspekcí u technologických komponentů.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.