Ruština se stane jazykem byznysu a převálcuje angličtinu, bojí se v USA

Ruský vliv roste v bývalém sovětském světě i na starém kontinentu, varuje jeden z amerických expertů. Zvláště ho překvapuje ruský vliv v postsovětském prostoru.

Podle článku Jamese J. Coyleho pro The Hill narůstá ruský vliv na úkor toho amerického, Coyle se dokonce bojí toho, že by angličtinu mohla jako jazyk byznysu nahradit ruština. (Argumenty autora necháme posoudit naše čtenáře bez dalšího komentáře. – pozn. red.)

Coyle je toho mínění, že americký vliv v bývalém sovětském světě klesá a roste ten ruský.  Hlavní města starého světa se stále více obrací ke Kremlu, zatímco je USA zanedbávají. Příkladem je podle něj projekt Severního proudu 2, který znamená pro západní Evropu „dobrovolné podřízení se ekonomickému zotročení“.

Ruská politika v Sýrii donutila Turecko si pořídit protiraketový systém S-400 a také Indie se vrací na zbrojní trh Ruska a nakoupí od něj zbraně za 5 miliard dolarů. Arménie a Ázerbájdžán, píše autor dále, se roky přou o Náhorní Karabach, i když v 90. letech tu byla naděje, že konflikt vyřeší USA. Jenže Ázerbájdžán se i po válce v Gruzii v roce 2008 obrátil zase na Moskvu, aby tu nakoupil zbraně za 6 miliard dolarů.

Arménie je naopak v orbitu Ruska už dlouho, jsou tu těsné ekonomické vztahy a Jerevan vidí v bezpečnostních smlouvách s Ruskem základ svojí nezávislosti. S nástupem nového premiéra Nikoli Pašinjana se věřilo, že se to změní, ale nedošlo k tomu, píše dále autor. Podle nového premiéra je v arménské politice konsensus ohledně strategického významu vztahů mezi Arménii a Ruskem.

Také Gruzie, píše dále Coyle, bojovala s ruským vojenským zasahováním od 90. let a jsou zde vážné problémy s hranicemi mezi oběma zeměmi. Přes to všechno, ruští a gruzínští představitelé spolu bilaterálně jednají, a to pravidelně. Dokonce jsou v Tbilisi turistické značky v ruštině a v gruzínštině, méně často jsou ale anglicky.

Jak dále Coyle uvádí, je tu také moldavský příklad s ruskou podporou separatistů z Podněstří. I tak ale se Moldavsko snaží o zlepšení vztahů s Ruskem, ruští turisté sem jezdí bez víz a prezident Igor Dodon podporuje otevřeně dobré vztahy s Ruskem.

Podle autorova mínění roste ruský vliv všude, na Západě i na Východě. A to na úkor USA. Spojené státy musejí začít aktivně jednat, než dojde k tomu, že ruština předežene angličtinu jako jazyk byznysu, varuje.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.