EU chce reformu Světové obchodní organizace

V současné době hrozí zhroucení komise, která rozhoduje o globálních sporech. Důvodem jsou kroky USA.

Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová chce reformu Světové obchodní organizace. Varuje před zhroucením komise, která rozhoduje o globálních sporech, protože USA odmítají jmenovat nové soudce. Napsaly o tom britské noviny Financial Times (9/10/2018).

Malmströmová se obává, že rozhovory s USA ohledně orgánu řešícího obchodní spory se dostalo do kritické fáze. Tento orgán rozhoduje o sporech mezi 164 členy, škála se týká dotací i antidumpingových opatření například u oceli. USA ale blokují jmenování soudců již dva roky.

USA zase tvrdí, že soudci rozhodovali o případech, které vyústily až poté, co už nebyly ve funkci či že jim rozhodování trvá moc dlouho.

Jenže kritici tvrdí, že USA prostě jen využívají toto téma, aby útočily na systém, který podle nich oslabuje americkou suverenitu. Podle nich tento orgán nadměrně využívá možností definovat pravidla mezinárodního obchodu.

Pokud tento orgán přestane fungovat, pak nebude WTO schopná učinit závazná rozhodnutí pro řešení sporů. EU, ale i Kanada či Japonsko se obávají, že by to byla velká rána multilaterálnímu systému. Průlom ohledně tohoto tématu se očividně nezdařil. Pokroku v jednání mezi USA a EU je údajně dosahováno v oblastech jako je nucený technologický transfer či průmyslové dotace, což je také jádro společných výtek USA a EU vůči Číně.

Komisařka Malmströmová dále uvedla, že Trump chce rozbít globální produkční řetězce a soustředit produkci v zóně volného obchodu, ale hlavně v USA. Komisařka se také vyjádřila k nové dohodě USA s Mexikem a Kanadou s tím, že je „znepokojující“, jak dohoda institucionalizuje použití cel z důvodů národní bezpečnosti. Komisařka řekla, že EU se domnívá, že tento článek, který USA používají, je nelegální a že je proti WTO. EU žaluje Spojené státy kvůli clům na evropské exporty oceli.

Obavy z nové dohody mezi USA a Mexikem a Kanadou mají evropští výrobci aut, protože vidí, že dohoda „lokalizuje“ obsah, což znamená možné narušení globálních řetězců.

Ilustrační obrázek: Autor – ChuckTBaker – This file was derived from: 320 worldbank-logo.jpg:, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32076789

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.