Dohoda o Brexitu znovu na mrtvém bodě kvůli Severnímu Irsku

Reuters. Problém hranice mezi Severním Irskem a Irskem (EU) i nadále brání v dosažení pokroku ohledně podmínek odchodu Velké Británie z Evropské unie. A to i poměrně úspěšném týdnu jednání, ve kterém byly zaznamenány pokroky. Nyní vyjednávači hlásí, že se jednání dostala opět na mrtvý bod – problémem je stále severoirská hranice.

Po posledním jednání s britským protějškem Dominikem Raabem se Michel Barnier, vyjednavač za EU, vyjádřil znovu v tom smyslu, že se oběma stranám nepodařilo překlenout rozdíly ohledně Severního Irska.  EU chce, aby Severní Irsko zůstalo součástí společné ekonomické zóny s EU a nepřeje si hraniční kontroly na severoirské a irské hranici. Jsou zde obavy z toho, že by tento stav obnovil irský konflikt. Tento nápad ale čelí opozici v Konzervativní straně a také od koaličního partnera vlády Theresy Mayové DUP. Pro Londýn je nepřijatelné, aby bylo Severní Irsko dále nějakým způsobem součást EU, zatímco zbytek Velké Británie nikoliv.

Předpokládá se, že jednání budou dále pokračovat, i když k nim zřejmě nedojde před středečním summitem EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.