Itálie v konfliktu s Evropskou komisí

Evropská komise uvedla, že italské rozpočtové plány jsou „podstatnou odchylkou“ od doporučených fiskálních politik a jsou zdrojem „velkých obav“.

Investoři se dále zbavují italských vládních dluhopisů, protože italská vláda se dostala do střetu s EU ohledně rozpočtových cílů, napsal list Wall Street Journal (vydání 9/10/2018).

Výnosy z desetiletých dluhopisů vyšplhaly na 3,593 % (navýšení výnosů znamená větší riziko pro investory  – pozn.red.). Uvažuje se o možném snížení ratingu dluhu země. Ztráty utrpěly i bankovní akcie. Tyto tlaky se odrážejí na evropském trhu, euro spadlo o 0,4 % vůči dolaru.

Vláda má cíl deficitu 2,4 % HDP, což, jak uvádí WSJ, se více blíží limitu 3 % HDP. (pozn. redakce: reakce Bruselu a investorů je pozoruhodná tím, že plánovaný deficit je stále pod hranicí 3 % HDP. Je tedy patrné, že hysterii nevzbuzuje samotný naplánovaný deficit, ale to, že se současná vláda rozloučila s politikou austerity, která se ukázala být pro Itálii zhoubná).

Evropská komise uvedla, že italské rozpočtové plány jsou „podstatnou odchylkou“ od doporučených fiskálních politik a jsou zdrojem „velkých obav“. Italský ministr vnitra Matteo Salvini se pustil do Evropské komise, do Jean-Clauda Junckera i do komisaře pro ekonomiku Pierra Moscoviciho.

Uvedl, že „nepřátelé Evropy se schovávají v bunkru v Bruselu. To Juncker a Moscovici přinesli do Evropy strach a nejistotu pracovních míst“.

Itálie má vládu navrhující politiku, která zřejmě povede ke zvýšení dluhu, například tzv. občanský příjem nebo reformu penzí. Investoři čekají (JAKO SUPI, pozn. red.) na snížení ratingu, například Moody´s má vydat revizi ke konci října.

Mohlo by se stát, že se italské dluhopisy dostanou do statutu „junk“ (tedy pod investiční stupeň ratingu), což by Itálii tvrdě zasáhlo. Již jen na možnost, že se tak stane, reagovali tzv. institucionální investoři snížením držby některých dluhopisů.

Výprodej vyvolává velké obavy ze „zhoubného cyklu“ v podobě slabých bank a slabých financí státu. Italské banky totiž ještě zvýšily již tak velká portfolia dluhopisů státu a pokles jejich hodnoty ohrozí kapitálový polštář.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.