Rusko nebude do Běloruska vyvážet benzín, topivo a mazut

RIA Novosti. Rusko přestane dodávat Bělorusku benzín, dieselové topivo a také mazut. Omezení bude platit od listopadu do konce příštího roku. Krok podle očekávání vzbudí v Minsku další vlnu nespokojenosti.

Ruská strana argumentuje tím, že bezcelní vývoz těchto ropných výrobků do Běloruska nedává ekonomicky smysl. Republika Bělorusko je sama schopná zabezpečit svoje potřeby ze zpracování ruské ropy a nadbytky Minsk podle Moskvy nepotřebuje. Bělorusko je totiž vyváží na sousední Ukrajiny, kde na nich vydělává miliardy dolarů. Podle ruských pozorovatelů jsou reexporty těchto produktů na Ukrajinu už na takové úrovni, že se nad tím nedají přivírat oči.

Zároveň podle vyjádření ruského ministerstva energetiky nedojde k zastavené vývozu těch ropných výrobků, které Bělorusko pro svůj trh potřebuje. Omezení se nijak nedotkne syrové ropy, která se v Bělorusku významně zpracovává.

Jinak je to v případě výše zmíněných výrobků. Těch Bělorusko z Ruska dovezlo jenom za posledních 7 měsíců 2,3 milionů tun v hodnotě 900 miliard dolarů. Pro srovnání se uvádějí data z doby před pěti lety, kdy se jednalo ne o víc než 90 tisíc tun. Bělorusko prý všechno zboží, které sama nevyužila, reexportovala na Ukrajinu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.