Souhrn dnešních zpráv !A: Rusko zastaví Minsku vývozy ropných výrobků, Saúdové slibují tvrdou odvetu za sankce a Severní Irsko brání stále dohodě mezi EU a Británii

Moskva zastaví vývoz některých výrobků z ropy do Běloruska. Kvůli reexportům na Ukrajinu. Saúdská Arábie vyhrožuje v případě sankcí tvrdou odvetou. Dohoda o odchodu Británie z EU je znova na mrtvém bodě kvůli Severnímu Irsku.

Rusko nebude do Běloruska vyvážet benzín, topivo a mazut

RIA Novosti. Rusko přestane dodávat Bělorusku benzín, dieselové topivo a také mazut. Omezení bude platit od listopadu do konce příštího roku. Krok podle očekávání vzbudí v Minsku další vlnu nespokojenosti.

Ruská strana argumentuje tím, že bezcelní vývoz těchto ropných výrobků do Běloruska nedává ekonomicky smysl. Republika Bělorusko je sama schopná zabezpečit svoje potřeby ze zpracování ruské ropy a nadbytky Minsk podle Moskvy nepotřebuje. Bělorusko je totiž vyváží na sousední Ukrajiny, kde na nich vydělává miliardy dolarů. Podle ruských pozorovatelů jsou reexporty těchto produktů na Ukrajinu už na takové úrovni, že se nad tím nedají přivírat oči.

Zároveň podle vyjádření ruského ministerstva energetiky nedojde k zastavené vývozu těch ropných výrobků, které Bělorusko pro svůj trh potřebuje. Omezení se nijak nedotkne syrové ropy, která se v Bělorusku významně zpracovává.

Jinak je to v případě výše zmíněných výrobků. Těch Bělorusko z Ruska dovezlo jenom za posledních 7 měsíců 2,3 milionů tun v hodnotě 900 miliard dolarů. Pro srovnání se uvádějí data z doby před pěti lety, kdy se jednalo ne o víc než 90 tisíc tun. Bělorusko prý všechno zboží, které sama nevyužila, reexportovala na Ukrajinu.

Saúdská Arábie na jakékoliv sankce odpoví ještě tvrději

Reuters. Z Rijádu v neděli zaznělo, že Saúdská Arábie odpoví na jakékoliv pokusy zemi potrestat za zmizení žurnalisty Džamála Chášakdžího. Varování padlo v souvislosti se stále větším tlakem evropských lídrů na vyšetření události a s tím, že dva američtí představitelé zrušili svoji cestu na saúdskou investiční konferenci.

Novinář Chášákdží zmizel v Istanbulu ze saúdského konzulátu a turecká policii je přesvědčena o tom, že byl zavražděn. Saúdská strana to odmítá.  Americký prezident Donald Trump slíbil „tvrdý trest“ v případě, že se podezření potvrdí. I když k tomu dodal, že by se USA v případě zastavení dodávek zbraní Rijádu potrestaly samy.

Podle citovaného vyjádření Rijádu, Království Saúdské Arábie na jakoukoliv akci odpoví ještě tvrdší akcí.  Bez dalších detailů také konstatuje, že země hraje „vlivnou a vitální roli v globální ekonomice“.

Dohoda o Brexitu znovu na mrtvém bodě kvůli Severnímu Irsku

Reuters. Problém hranice mezi Severním Irskem a Irskem (EU) i nadále brání v dosažení pokroku ohledně podmínek odchodu Velké Británie z Evropské unie. A to i poměrně úspěšném týdnu jednání, ve kterém byly zaznamenány pokroky. Nyní vyjednávači hlásí, že se jednání dostala opět na mrtvý bod – problémem je stále severoirská hranice.

Po posledním jednání s britským protějškem Dominikem Raabem se Michel Barnier, vyjednavač za EU, vyjádřil znovu v tom smyslu, že se oběma stranám nepodařilo překlenout rozdíly ohledně Severního Irska.  EU chce, aby Severní Irsko zůstalo součástí společné ekonomické zóny s EU a nepřeje si hraniční kontroly na severoirské a irské hranici. Jsou zde obavy z toho, že by tento stav obnovil irský konflikt. Tento nápad ale čelí opozici v Konzervativní straně a také od koaličního partnera vlády Theresy Mayové DUP. Pro Londýn je nepřijatelné, aby bylo Severní Irsko dále nějakým způsobem součást EU, zatímco zbytek Velké Británie nikoliv.

Předpokládá se, že jednání budou dále pokračovat, i když k nim zřejmě nedojde před středečním summitem EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.