Ze zasedání MMF: řiďte loďku, nenechte se pohánět proudem

Na zasedání se mluvilo o „mráčcích na nebi“ světové ekonomiky v souvislosti s oslabujícím růstem, obchodními spory a vysokými dluhy.

Poselství MMF z jednání na Bali přináší německá ARD Tagesschau. Šéfka fondu Christine Lagardeová zdůraznila nutnost dialogu místo vedení obchodních konfliktů. Hospodářství se zatím daří dobře, ale i tak hrozí nové krize.

Indonéský prezident varoval před ochlazením světové ekonomiky. Zatím vše vypadá pěkně, ale růst oslabuje, rizika se týkají obchodních konfliktů a příliš vysokých dluhů. Rovněž Lagardeová hovořila o „mráčcích na nebi“. Zdůraznila, že je potřeba loďku řídit a ne se nechat pohánět proudem, je potřeba plout společně, uvedla. Je třeba spolupracovat a mít připravené ekonomické strategie.

Členové MMF obnovili závazek nepoužívat své měny jako zbraň, což je ovšem jeden ze sporných bodů mezi USA a Čínou, tedy mezi zeměmi, mezi kterými probíhá největší obchodní konflikt. Nehledě na jednání na Bali, oznámil bezpečnostní poradce Robert Bolton, že tlak na Čínu USA dále navýší. Například na summitu G20 v Argentině.

Je patrné, že argentinský ministr financí se nemíní nějak vměšovat, protože G20 může poskytnout „rámec pro diskusi“, ale jinak si to musejí „rozhádaní kohouti vyjasnit sami“.

Evropa nebyla v centru dění, protože je patrné, že hlavním tématem je obchodní spor mezi USA a Čínou a dále rostoucí problémy v rozvíjejících se ekonomikách. MMF proto chce, aby se země lépe připravily na krize a především odbourávaly dluhy.

Předseda německé centrální banky Jens Weidmann patřil tedy k optimistům konference a dokonce tvrdí, že měl z rozhovorů s USA a Čínou pocit, že na další eskalaci nemají zájem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.