Brazílií zní jazyk fašismu. Vzepře se mu?

Andrea Cerqueirová píše o politické situaci v Brazílii, kde má k vítězství v prezidentských volbách našlápnuto krajně pravicový kandidát Bolsonaro.

Brazilské ženské hnutí již před prvním kolem tamních prezidentských voleb varovalo před tím, co hlásá ultrapravicový kandidátovi Jair Bolsonaro, který postoupil do závěrečného klání se ziskem 46,9 % a o křeslo brazilského prezidenta se utká s levicovým kandidátem Fernandem Haddadem (v prvním kole 29,3 %). V neděli 28. října, shodou náhod na sto let Československa, se rozhodne, kam bude Brazílie kráčet. Jako Čechobrazilka pevně věřím, že tento státní svátek jedné země nebudu mít vryt jako den smutku země druhé…

Díky kampani brazilských žen se uskutečnily obrovské demonstrace napříč zemí. Připojilo se k ní i mnoho lidí na sociálních sítích, kteří sdílejí nápisy #EleNão. Mezitím Bolsonaro uráží ženy, včetně těhotných, LGBT, indiány, chudé, hrozí střelbou ve favelách či tím, že policie bude moci zastřelit koho chce, do vlády chce nasadit armádní generály, chce rušit sociální programy, ve státních školách zavést vzdělávání ve vojenském stylu, chce zavést trest smrti… Za všechno vypovídá už to, že jeho příznivci se u volebních uren fotili s pistolí.

Ubodán za kritiku Bolsonara

„V Brazílii začala vlna násilí, které páchají ultrapravicoví stoupenci prezidentského kandidáta Jaira Bolsonara. Důležitý učitel afrického bojového umění ‚capoeira‘ (národní symbol, mix tanečních a obranných pohybů vytvořených africkými otroky k boji proti policii – pozn.aut.) byl zavražděn 12 bodnutími poté, co prohlásil v baru, že je proti tomu, aby se Bolsonaro stal brazilským prezidentem. Sestra Mariele Francové, černošské levicové političky z Rio de Janeiro, která byla brutálně zavražděna před půl rokem pravicovým spiknutím kolegů z politiky, byla napadena příznivci Bolsonara a více než tucet lidí hlásilo podobnou agresi,“ uvedl na Britských listech brazilský novinář Fabiano Golgo.

„Dva policisté zaslechli patnáctiletého studenta, že říká, že je proti Bolsonarovi, protože je homofobní. Policisté pak vzali toho chlapce na policejní stanici a dvě hodiny ho bili, přičemž stále opakovali, že Bolsonaro je budoucí prezident a chlapec ho musí respektovat. Během koncertu Rogera Waterse (bývalého Pink Floyda) na něho v úterý více než 30 tisíc lidí reagovalo zlobně, když kritizoval vzestup Bolsonara a fašismu v Brazílii. Bolsonaro byl v úterý v televizi požádán o názor na vlnu násilných útoků proti levičákům, ale odpověděl, že není zodpovědný za to, co dělají jiní lidé,“ dodává Golgo.

Nejlepší je nepřítelem dobrého

A kdo vlastně Bolsonara volil? Více procent podpory získal v bohatších státech Brazílie, méně v těch chudších. Více ho volila část tzv. střední třídy (včetně té vyšší a bohatších), která je proti poskytování sociální podpory a pro potlačení kriminality. Jak ale opakovaně na sociálních sítích uvedl Čech žijící v Brazílii Josef Mikovec, Bolsonarovi voliči jdou napříč populací – volí ho bohatí, chudí, bílí i černí… Rozhádal rodiny, z myslících lidí dělá ukřičené fanatické davy. Jeho rétorikou je slibování „tvrdé ruky“, u které si kdekdo myslí, že by mlátila jiné a ne jeho, ona pak – a historie varuje – vždy vztáhne ruku na každého, kdo se znelíbí, ostatní drží v kleci. Smutným faktem je, že v Brazílii je vysoká kriminalita. Jenže tu sníží jedině to, když se lidem zlepší sociální situace – zastavení sociálních programů, které Bolsonaro slibuje, by vedlo k opaku. Řešením opravdu není nechat policajtům možnost zabít toho, koho si zamanou, aniž by se museli zpovídat před zákonem, nebo lítat s bouchačkami do chudých obydlí…

A jak dopadne druhé kolo? Podle předpovědí to může být těsné. Středolevicový kandidát Ciro Gomes, který v prvním klání skončil na třetí příčce a získal přes 12 procent, již dal podporu Haddadovi, s kterým v tandemu – na funkci viceprezidentky – kandiduje komunistka Manuela D´Ávila. Tuto dvojici podpořili i jiní. Zástupci některých stran ale bohužel zůstali neutrální – za všechny jmenujme zelené. Tady se přímo nabízí staré anglické přísloví, že  „nejlepší je nepřítelem dobrého“. Chtít někoho na sto procent podle vlastních představ může způsobit, že zvolen nebude ten, koho považuju za dobrého, ale ten, koho se děsím. Osudová chyba často opakovaná.

Solidární akce v Praze

A nyní z analýzy profesora na Ekonomické univerzitě ve Vídni Joachima Beckera, která byla publikovaná na slovenském portálu Pravda: „…Jair Messias Bolsonaro vyplnil vákuum na pravej strane politickej scény. Ako temný človek v parlamentnom ústraní vstúpil do žiary reflektorov počas impeachmentu Rousseffovej, bývalej politickej väzenkyne a obete tvrdého mučenia počas vojenskej diktatúry v rokoch 1964 až 1985. Pri tejto príležitosti Bolsonaro vyzdvihoval mučiteľov vojenského režimu. Hlavnou charakteristickou črtou jeho politického diskurzu je velebenie násilia, rasizmu a homofóbie. Jeho kandidát na viceprezidenta Antônio Hamilton Mourão bol vo svojich vyhláseniach ešte explicitnejší. Tento bývalý vojak v rozhovoroch vyhlásil, že „hrdinovia zabíjajú“, že ústavu možno zmeniť bez konzultácie s ľudom a že vláda môže zorganizovať „vlastný prevrat“ a armádu poveriť národnou vnútroštátnou bezpečnosťou. A toto je jazyk fašizmu.“

Co můžeme udělat my v Česku? Já naštěstí disponuju volebním právem, takže svůj hlas odevzdám pro Haddada, pro demokracii, pro pokračování sociálních programů a v neposlední řadě proti fašismu. Prosím ostatní, pošleme vzkaz Brazilkám a Brazilcům, že jsme s nimi, že na ně myslíme! Přijďte v pátek 26. října v 17 hodin před brazilskou ambasádu v Praze (Panská 5, Praha 1), kde řekneme pár slov a vyfotíme se před transparentem #EleNão – A luta pela democracia continua (#OnNE – Boj za demokracii pokračuje), přinést můžete i svoje transparenty. Pokud nemůžete přijít, sdílejte prosím jakýkoli příspěvek k brazilským volbám nebo se na sociální síti vyfoťte s nápisem #EleNão, případně #EleNão #EleNunca (#OnNe, #OnNikdy). Pokud mi fotky pošlete na mail alunda(ad) seznam.cz, přepošlu je do brazilských skupin, kde to lidem dodá sílu. Naší zbraní je solidarita!

Související článek a informace najdete zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.