Erdogan vyhlásil válku tržní ekonomice

Otevírá turecký prezident Erdogan svými hospodářskými kroky brány pro ekonomickou anarchii?

Německý Die Welt kriticky píše, že Turecko začalo provozovat cenové kontroly. Podniky mají ceny „dobrovolně“ snížit o deset procent. Die Welt se domnívá, že prezident  Erdogan tím otevírá brány ekonomické anarchii.

Nejdříve se Erdogan „postaral“ o názorovou svobodu, pak o svobodné působení justice, teď se chce vypořádat i s tržní ekonomikou, píše Die Welt. V boji proti vysoké inflaci turecká vláda vyhlásila snížení cen řady zboží o deset procent.

Toto snížení se má týkat všech produktů, které patří do spotřebního koše pro měření inflace. Státní firmy nechají ceny klesnout, soukromé by se měly připojit. Ministr financí (Erdoganův zeť) zamozřejmě tvrdí, že se jedná o dobrovolnou kampaň a ujišťuje, že tisíce firem již slíbily součinnost. I banky musejí snížit úroky, dojde také ke snížení daně z přidané hodnoty. A pokud nedojde k významným globálním změnám, pak neporostou ani ceny plynu a elektřiny.

Die Welt k tomu má jen tvrdá slova: vláda zavádí cenovou kontrolu a likviduje tak volný trh a působení nabídky a poptávky. Je to také kapitulace před pádivou inflací – v září činila asi 25 %, ceny výrobců šly nahoru dokonce o 46 %.

Die Welt cituje amerického profesora di Lorenza: diktátoři se vždy snaží cenovými kontrolami snížit ceny zboží, ale následky jsou hrozné, například nedostatek zásobování, korupce, černý trh, zničení produktivních zdrojů, byrokracie cenových kontrol.

V zemi prý existuje „cenová policie“, kontroluje supermarkety a menší obchody a sleduje, zda zákazníci nejsou „okrádáni“, kontroluje se váha zboží i cenovky.

Burzy Erdoganův plán nepřijaly dobře a turecká lira vůči dolaru dále oslabila.

Posilují obavy, že vláda bude stále intenzivněji zasahovat do ekonomického dění. Měnová krize, uvádí Die Welt, byla částečně způsobena obavami z vlivu prezidenta na nominálně nezávislou centrální banku (Erdogan chtěl navzdory vysoké inflaci nižší úrokové sazby).

Ministerstvo hlídá asi 69 000 výrobků od téměř 4000 firem. Měnová krize se v srpnu zhoršila, proto vláda – pokud firmy nemají prokazatelně vyšší náklady nebo nejsou postiženy zhoršujícím se kurzem liry – zakázala růst cen.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.