Souhrn dnešních zpráv !A: Rozkol ve světovém pravoslaví, Rijád prý přizná zabití novináře a Teherán viní Trumpa z vydírání

Ruská pravoslavná církev se rozešla s konstantipolským patriarchátem. Saúdská Arábie se chystá přiznat zabití novináře. Z Teheránu zaznělo, že Trumpovo vydírání ceny ropy nesníží.

Synod Ruské pravoslavné církve rozhodl o rozkolu

Interfax. Synod Ruské pravoslavné církve se rozhodl přerušit všechny eucharistické vztahy s Konstantinopolským patriarchátem. Rozhodnutí padlo v pondělí večer v běloruském Minsku a je reakcí na to, že se Konstantinopol rozhodla udělit postavení nezávislé národní církve dvěma pravoslavným církvím na Ukrajině. Ty považuje Moskva za tzv. razkolníky (tj. schizmatiky). Ruská pravoslavná církev odmítla tyto kroky přijmout a obvinila Konstantinopol z nezákonného vměšování do svého kanonického území.  Rozhodnutí přerušit všechny eucharistické vztahy vidí ruský synod jako „vynucený krok“.

V důsledku se tak světové pravoslaví rozdělilo na dvě velká seskupení, což odpovídá stavu církevního rozkolu.

Pompeo míří do Rijádu, Saúdi prý přiznají odpovědnost za smrt novináře

Reuters. Saúdská Arábie se podle amerických médii CNN a New York Times chystá k tomu, že přizná zodpovědnost za smrt saúdského žurnalisty na svém konzulátu v Istanbulu. Rijád má přiznat, že ke smrti došlo při špatně vedeném výslechu. Zpráva se objevila poté, o americký prezident mluvil o tom, že za smrt Džamála Chášakdžího mohli nést odpovědnost „rogue killers“ (rošťáčtí zabijáci, někdo mimo kontrolu vlády, jednájící mimo rozkazy).

Do Rijádu také na Trumpův rozkaz míří ministr zahraničí USA Mike Pompeo, aby se zde setkal se saúdským králem Salmánem.

Saúdský žurnalista, který žil v USA a pracoval pro deník Washington Post, kde kritizoval současného mocného korunního prince Mohameda, před 2 týdny zmizel ze saúdského konzulátu v tureckém Istanbulu. Jsou zde podezření, že byl zabit a jeho tělo bylo pak odstraněno. Případ vzbudil velkou vlnu mezinárodní kritiky Saúdské Arábie.

Írán: Trumpovo vydírání cenu ropy nesníží

Reuters. Podle slov íránského ministra pro energetiku nelze očekávat, že by se cena ropy snížila pomocí Trumpova vydírání, informuje Reuters. Její cenu určovaly podle slov ministra nízké zásoby ropy na trhu. Americké sankce na íránské vývozy ropy začnou platit od 4. listopadu. Americká vláda se snažila dotlačit svoje spojence k tomu, aby přerušili nákupy ropy z Íránu a země OPEC a Rusko k tomu, aby naopak zvýšily těžbu ropy a nahradily tak propad dodávek z Íránu.

Ropa typu Brent se prodává už kolem 80 dolarů za barel, píše Reuters. Íránský politik zdůraznil, že důvodem je nedostatek zásob na trhu, který nejde vyřešit slovně. Vyslovil se také v tom smyslu, že si USA způsobily problém vysokých cen ropy samy a řešením by bylo upustit od sankcí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.