Špatné zprávy: odliv kapitálu z Ruska láme rekordy

Hlavním důvodem jsou rizika spojená s ekonomickými sankcemi, pokračování konfliktu se Západem a také zpomalení ruského hospodářství.

Čistý odliv soukromého kapitálu z Ruska se ve třetím kvartále roku 2018 prudce zvýšil, píše list Rosbalt s odvoláním na článek serveru Finanz a údaje centrální banky. Důvodem byla hrozba dalších ekonomických sankcí, pokračující konflikt se Západem a zpomalení ekonomiky.

Podle analytika z firmy LokoInvest Kirilla Tremasova je zvláště „smutné“, že se odliv dotýká také reálného sektoru ekonomiky, nejen finančních investorů.

Podle statistiky centrální banky v červenci až září 2018 soukromý byznys z Ruska vyvezl 19,2 miliard dolarů. Od roku 2015 se odliv zvětšil celkem 48krát. Za devět měsíců letošního roku se čistý odliv kapitálu zvýšil dvakrát, na 31,8 miliard dolarů, a už převýšil objem za celý rok 2017 (31,3 miliardy). Polovina čtvrtletního odlivu pochází podle ekonoma ING Dmitrije Dolgina z vnějšího dluhu, kdy korporace a banky vrátily zahraničním věřitelům kolem 10 miliard dolarů. Další ochota k refinancování chybí, a to kvůli riziku rozšiřování sankcí.

Podle Tremesova se jedná o čísla, která moderní dějiny Ruska nepamatují. Dokonce ani v době defaultu v roce 1998 nebo v letech 2008 a 2014.

Obdobně i ruské firmy přestaly investovat v zahraniční, v posledním kvartálu jen 0,1 miliardy. Čísla podle Tremesova nasvědčují, že se ruská ekonomika ocitá v izolaci. A podle Dolgina je odliv jedním z rizikových faktorů pro kurz rublu. Také předpokládá, že ve čtvrtém čtvrtletí se může odliv ještě zvýšit.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.