Trump a Si mají snad jednat na summitu G20

Má se jednat o snahu o uvolnění rostoucího napětí mezi USA a Čínou. Očekávání jsou ale nízká.

Prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching se v listopadu sejdou k jednání ve snaze uvolnit napětí mezi oběma zeměmi. K události by mělo dojít podle tři zdrojů obeznámených se situací při summitu skupiny G20 v Buenos Aires, píší noviny Washington Post (vydání 12/10/2018). Očekává se, že prezident Si se bude snažit přesvědčit americkou stranu, aby nezaváděla další cla na čínské zboží.

Mělo by se tak jednat o první jednání od srpna tohoto roku mezi oběma stranami a v kontextu rostoucích sporů mezi USA a Čínou. Analytici ale od setkání na nejvyšší úrovni zázraky neočekávají.  Oznámení o jednání přichází tři týdny od doby, kdy administrativa Donalda Trumpa zavedla další cla na čínské dovozy v hodnotě 200 miliard dolarů a Čína odpověděla cly v hodnotě 60 miliard dolarů. Trump ovšem hrozí dalšími 25% cly na zbylé čínské dovozy do USA v hodnotě 257 miliard dolarů.

Setkání lze vidět jako krátkodobou výhru pro ty, kteří chtějí s obchodní válkou skoncovat dřív, než se začne šířit dále. Si se bude snažit Trumpa přesvědčit, aby se dalším clům vyhnul.

Vzhledem k tomu, že vztahy mezi USA a Čínou se prudce zhoršily v celé řadě oblastí – mimo obchodu se jednalo také o bezpečnost, otázky vměšování do americké politiky a otázky lidských práv, dá se jenom těžko očekávat nějaký průlom. Naposledy se například Mike Pompeo otevřeně neshodl se svým protějškem Wang I na jednání v Pekingu.

Čínští diplomaté před časem navrhovali jako řešení čínské investice do amerického agrobyznysu, které by pomohly vyrovnat obchodní deficit, píše dále článek. Trump je odmítl. Zdá se tak, že čínské špičky si uvědomují, že selhaly v tom zjistit si, o co vlastně Trumpovi jde.

Část amerického byznysu sice podporuje Trumpovy výtky vůči Číně, ale přitom se staví proti clům. Bariérám nyní čelí polovina zboží ze vzájemného obratu mezi oběma zeměmi.

Čínský prezident čelí doma tlaku, aby projevil sílu. Podle analytiků je to Trumpova agrese, co Číňanům znemožňuje hledat při vyjednávání kompromisy, respektive si dokonce za vyjednávací stůl sednout.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.