Brexit bez dohody pravděpodobnější než kdy jindy, chystejte se

V dopise lídrům 27 členských zemí to píše předseda Evropské rady Donald Tusk. Zároveň volá po pokračování jednání s Velkou Británii.

V pondělním dopise lídrům EU píše předseda Evropské rady Donald Tusk, že odchod Velké Británie z EU bez dohody je ještě pravděpodobnější než kdy jindy. Reagoval tak na další zádrhely v jednání mezi oběma stranami.

Podle informací Downing Street přijala britská premiérka pozvání na středeční společnou večeři s lídry zemí EU, kde by se mělo dále diskutovat o Brexitu. Tuskův dopis měl lídry členských zemí upozornit, že přes všechna očekávání zatím dohody rozhodně dosaženo nebylo.

Očekávalo se, že dohoda bude hotová v říjnu, což se dnes jeví jako nereálné vzhledem ke stavu jednání i komplikacím. Obě strany jednání, píše Tusk, musejí pokračovat v rozhovorech. Předseda Evropské rady také v dopise zdůraznil, že je zodpovědné se připravit i na možnost, že dojde k nejhoršímu scénáři. To by znamenalo, že se Británie a EU o podmínkách odchodu nedohodnou a dojde k němu bez právního rámce. Tento scénář považuje Tusk za mnohem více pravděpodobný než kdykoliv předtím.

Tón Tuskova dopisu navozuje, že v Bruselu narůstá nervozita ohledně budoucnosti dohody. Obrovským problémem se i nadále jeví otázka hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která se má stát hranicí mezi Británií a EU. Londýn odmítá návrhy EU, aby na hranici panoval zvláštní celní režim a provincie tak fakticky zůstala součástí jednotného trhu EU.

Tusk nakonec v dopise zdůraznil, že příprava na scénář Brexit bez dohody neznamená, že by neměly pokračovat intenzivní snahy o dohodu mezi EU a Velkou Británii.

Ilustrační obrázek: Autor –  EU2017EE Estonian Presidency – European Council, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64849041

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.