Cena ropy znovu roste

Reuters. Cena ropy se ve středu znovu zvedla. Důvodem byla překvapivě nízká čísla amerických zásob ropy a také nárůst geopolitického napětí ohledně Saúdské Arábie. Obě zprávy ovlivnily obavy z toho, že na světovém trhu nebude dostatečná nabídka ropy.

Ropa typu Brent se ve středu obchoduje na 81,67 dolarech za jeden barel. Je to o 26 centrů více. Ropa typu WTI stojí 72,17 dolarů za barel, což je o 25 centů více, než v předchozím obchodním dni.

Oznámení menších zásob ropy v USA bylo překvapením, protože je obvyklé, že v této části roku zásoby rostou. Nyní mírně poklesly.  Podobně tomu bylo v případě amerických zásab benzínu a dalších destilátů z ropy.

4. listopadu se navíc očekává, že začnou fungovat americké sankce proti Íránu. Ty mají zemi odříznout od možnosti vývozu ropy na světový trh.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.