Čína stále dosahuje vysokých obchodních přebytků

Celní politika americké administrativy zatím pozitivní výsledky nepřinesla. Čína i tak dosáhla v září rekordního přebytku obchodní bilance.

Německá ARD Tagesschau píše, že cla uvalená Trumpem zatím nějak nefungují. Čína navzdory očekáváním dosáhla v září rekordního přebytku obchodní bilance.

Čínské vývozy byly vyšší o 14,5 % v meziročním srovnání a překvapily tak analytiky. Importy ale rostly díky domácí poptávce také silně, o 14,3 %. Přebytek obchodu s USA dosáhl v září nového rekordu ve výši 34 mld. dolarů. Od začátku roku se jedná o přebytek 225,79 mld., zatímco minulý rok to bylo 196 mld. dolarů.

Po EU jsou USA druhým největším čínským obchodním partnerem.

Nová čísla rozzuří Trumpa, píše článek. On totiž vnímá obchodní deficit s Čínou jako výraz neférového obchodního vztahu.

Trump proto zavedl cla na čínské importy v hodnotě celkem 250 mld. dolarů, speciální cla na hliník o cel. I sama Čína reagovala, zavedla odvetná cla na zboží v hodnotě 110 mld. dolarů.

Přesto Trump neustále vyhrožuje a přilévá olej do ohně. Pro Fox News uvedl, že jeho opatření „zasáhlo čínskou ekonomiku“ a dodal, že „může toho udělat mnohem víc“. Číňané si prý příliš dlouho žili příliš dobře. Trumpova opatření mají sloužit k tomu, aby Číňané v obchodní politice učinili ústupky. Tím prý vznikne víc pracovních míst v USA.

Umírněně se vyjádřil ministr financí Mnuchin, protože Čínu neoznačil za měnového manipulátora. Ve vnitřní zprávě žádné takové výtky vůči Číně nejsou obsaženy, informaci přinesl Bloomberg a Politico.

Čína je ovšem na seznamu zemí, které podléhají pozorování. Trump během své volební kampaně sliboval, že Čínu oficiálně označí za měnového manipulátora. Takový krok by mohl vést k dalším clům a dalším sankcím.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.