Egypt se stává důležitým hráčem na trhu s plynem

Egyptská vláda nedávno oznámila, že země přestala dovážet zkapalněný zemní plyn a díky plynovému poli Zohr dokázala dosáhnout soběstačnosti. Vyvolalo to naději, že se Egypt stane regionálním plynárenským obchodním a exportním centrem.

Dovoz zemního plynu, který před pěti lety zachránil Egypt před častými každodenními výpadky, se stal minulostí. Ministr pro ropu Tarek el-Mulla oznámil 29. září, že země přestala dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG).

Podle Mulli se Egyptu podařilo dosáhnout soběstačnosti díky plynovému poli Zohr, jehož výkon se od jeho inaugurace v lednu zvýšil šestkrát.

V minulosti měl Egypt dostatečné zásoby plynu a vyvážel ho do Jordánska a Izraele. V roce 2004 Jordánsko a Egypt podepsaly dohodu o obchodu s plynem a podobná dohoda byla uzavřena s Izraelem v roce 2005.

Politické a hospodářské boje, které následovaly po revoluci z 25. ledna, však ovlivnily odvětví plynárenství. V roce 2013 zastavily mezinárodní ropné společnosti operace, neboť egyptská vláda zastavila platby. Výsledkem bylo, že země trpěla akutním nedostatkem energie a docházelo ke každodenním výpadkům elektrické energie. Energetickou krizi ukončil Egypt v roce 2014 dovozem plynu z Alžírska, Jordánska, Francie a Ruska.

Podle mluvčího ministerstva pro ropu Aziziho, Egypt obdržel v roce 2017 celkem 118 dodávek LNG, což činilo zhruba 2,5 miliardy dolarů.

Avšak to, že italská energetická společnost ENI objevila v roce 2015 plynové pole Zohr ve Středozemním moři, zajistilo egyptskou poptávku po zemním plynu na celá desetiletí. Obří plynové pole, které má odhadované zásoby asi 30 bilionů kubických stop, je jedním z největších objevů plynu ve Středozemním moři.

Denní produkce plynárenského pole Zohr vzrostla z 350 milionů kubických stop od jeho zahájení v lednu na 2 miliardy v minulém měsíci a celková výroba plynu v Egyptě činí 6 miliard kubických stop denně.

Medhat Youssef, odborník na ropu a bývalý viceprezident egyptské společnosti General Petroleum Corporation, očekává, že nedávno objevená plynová pole v Egyptě by mohla v příštích letech proměnit zemi v regionální plynárenský uzel.

Atolské plynové pole, které objevila společnost British Petroleum v roce 2015, leží v koncesi North Damietta v Deltě východního Nilu. Ve stejném roce objevil ENI plynové pole Nooros umístěné v pobřežní oblasti v deltě Nilu.

„Egypt se může stát regionálním plynárenským obchodním a exportním centrem díky bohaté dodávce z nově objeveného pole Zohr. ENI v srpnu oznámila objev nového pole v západní poušti. Kromě toho má Egypt 19 zařízení na úpravu zemního plynu a dvě zařízení na zkapalňování s celkovými kapacitami 12 milionů tun denně,“ řekl Youssef pro Al-Monitor.

Poznamenal, že blízkost Egypta k hlavním mezinárodním obchodním cestám a přítomnost Suezského kanálu mu umožňují stát se regionálním energetickým centrem, protože to usnadňuje přepravu ropy a zemního plynu.

Osama Kamal, odborník a bývalý ministr pro ropu, řekl, že Evropská unie se může stát příštím egyptským energetickým zákazníkem. „Návštěva komisaře EU pro energetiku Miguela Ariase Caneti v Egyptě v dubnu tohoto roku odráží zájem EU,“ poznamenal.

Během své návštěvy Canete řekl: „Egypt se stává významným plynovým a elektrickým hubem, který může zajistit energetickou bezpečnost pro EU a pro celý region. Z hlediska přístupu k novým zdrojům energie a příležitostem na trhu lze získat mnoho, a to jak pro evropské a egyptské občany, tak pro podniky.“

V září 2018 podepsal Egypt dohodu s Kyprem o plynovodu za 1 miliardu dolarů, který má spojovat kyperské plynové pole Aphrodite se zkapalňovacími zařízeními, které budou postaveny v Damiettě a Idku.

Podle prohlášení ministra pro ropu z 20. srpna bylo od června 2014 podepsáno v Egyptě 61 dohod o investicích ve výši 14 miliard dolarů, které jsou určeny na průzkum ropy a zemního plynu.

Rashad Abdo, vedoucí Fóra pro hospodářské a strategické studie, řekl, že ukončení dovozu plynu by ušetřilo zemi 250 milionů dolarů měsíčně a 3 miliardy dolarů ročně. Tyto úspory by mohly být využity k tomu, aby významně posílily další investice do jiných odvětví.

Abdo se domnívá, že se Egypt v příštích letech může stát čistým vývozcem zemního plynu, pokud bude vláda diverzifikovat svůj energetický mix, protože poptávka roste rychleji než výrobní sazby. „Čím rychleji Egypt směřuje k obnovitelným zdrojům energie, tím větší bude přebytek plynu na vývoz ve střednědobém horizontu,“ řekl Abdo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.