Souhrn dnešních zpráv !A: ropa znovu podražuje, EU by mohla změnit politiku vůči Saúdům a do Ruska se vrátilo 800 tisíc lidí za 11 let

Špatné zprávy zvedly ceny ropy na světových trzích. V Německu naznačili možnost změn politiky vůči Rijádu. Do Ruska se přestěhovalo od roku 2007 na 800 tisíc krajanů.

Cena ropy znovu roste

Reuters. Cena ropy se ve středu znovu zvedla. Důvodem byla překvapivě nízká čísla amerických zásob ropy a také nárůst geopolitického napětí ohledně Saúdské Arábie. Obě zprávy ovlivnily obavy z toho, že na světovém trhu nebude dostatečná nabídka ropy.

Ropa typu Brent se ve středu obchoduje na 81,67 dolarech za jeden barel. Je to o 26 centrů více. Ropa typu WTI stojí 72,17 dolarů za barel, což je o 25 centů více, než v předchozím obchodním dni.

Oznámení menších zásob ropy v USA bylo překvapením, protože je obvyklé, že v této části roku zásoby rostou. Nyní mírně poklesly.  Podobně tomu bylo v případě amerických zásab benzínu a dalších destilátů z ropy.

4. listopadu se navíc očekává, že začnou fungovat americké sankce proti Íránu. Ty mají zemi odříznout od možnosti vývozu ropy na světový trh.

EU by mohla změnit svoje postoje k Saúdské Arábii

Reuters. Mluvčí CDU pro zahraničněpolitické otázky a spojenec Angely Merkelové Jürgen Hardt se v německém rozhlasu vyjádřil v tom smyslu, že „Evropa by mohla korigovat svou politiku vůči Saúdské Arábii“. Důvodem je ambivalentní obrázek země vzhledem ke kauze zmizelého saúdského novináře.

Hardt dále řekl: „Musíme využít našich ekonomických pák k tomu, aby Saúdská Arábie zůstala na cestě stability v regionu.“ Na konkrétní kroky je ale podle Hardta příliš brzy. Žádné sankce nejsou zatím v plánu.

Od roku 2007 se do Ruska vrátilo 800 tisíc krajanů

Interfax. Od roku 2007 se v rámci programu dobrovolného stěhování krajanů do Ruska přestěhovalo na 800 tisíc lidí, informuje agentura Interfax. Na programu se podílí kolem 60 regionů Ruska, i když program začínal jen s 12 pilotními regiony Ruska.

Program byl odpovědí na novou situaci po rozpadu SSSR, kdy se mimo hranice dnešní Ruské federace ocitlo na 25 milionů Rusů. Podle diplomata Gregorije Karasima program pokračuje úspěšně také v současné době. Zájem na návrat do vlasti mají například starověrci ze zemí Latinské Ameriky či staroobřadníci (jedná se o konzervativní odnož pravoslaví) z Pobaltí, uvedl příklady.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.