Případ novináře Chásakdžího: americká vláda podporuje Saúdskou Arábii

Možná vražda saúdského novináře je pro Trumpa vážnou diplomatickou krizí. Na Saúdskou Arábii ve své zahraniční politice vsadil hodně.

Americký prezident Donald Trump Saúdskou Arábii hájí. Jiní na Rijád zvyšují tlak, píše Tagesschau.

Pro amerického prezidenta je zavraždění novináře Džamála Chásakdžího vážnou diplomatickou krizí. Vazba na Saúdskou Arábii je silná, ať již v oblasti ropy či zbraní. Nemluvě o tom, že Trump si k ladění své blízkovýchodní politiky vybral právě Saúdskou Arábii.

Bílý dům se očividně rozhodl krále a korunního prince „podržet“. Trump prý s oběma hovořil a oba ho ujistili, že s vraždou nemají nic společného a nic o případu nevědí. Případ Saúdské Arábie Trump přirovnal k případu „Kavanaugh“, ve kterém Trumpův kandidát čelil před jmenováním do Nejvyššího soudu obvinění ze sexuálních deliktů. Také v tomto případě je prý potřeba nejprve zjistit, co se vlastně stalo.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se s králem i korunním princem setkal v Rijádu, království již začalo s vyšetřováním případu. Stopa prý sice může vést k osobám v království, ale vedení Saúdské Arábie prý nemá ponětí, co se na konzulátu v Istanbulu stalo.

Turečtí vyšetřovatelé mají podezření, že novinář Chásakdží byl na konzulátu zavražděn, podezřelí mají patřit do okolí korunního prince Mohameda. Rijád vraždu popírá, ale nejsou žádné důkazy, že by novinář konzulát opustil.

Je možné, že podezřelí jsou přímo členy ochranky korunního prince, nebo patří k saúdské bezpečnostní službě. Turecko uvádí 15 podezřelých a tvrdí, že většina z nich pracuje buď pro bezpečnostní služby, nebo pro ministerstva či armádu Saúdské Arábie.

Ministři zahraničí zemí G7 vyjádřili nad zmizením Chásakdžího „velké znepokojení“. Šéfka MMF Christine Lagardeová už mezitím odřekla účast na velké investorské konferenci v Saúdské Arábii, která je plánována na 23. říjen v Rijádu, kvůli případu zmizelého novináře účast odříkají média i řada osobností politiky a ekonomiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.