Rusko znovu snížilo svoje podíly na státních dluhopisech USA

V srpnu letošního roku se jednalo o 900 milionů dolarů. Rusko svoje podíly snižuje od roku 2014, dramaticky pak od letošního dubna.

Během letošního srpna se investice Ruska do amerických státních dluhopisů snížily o 900 milionů dolarů. Celkově činí 14,097 miliardy dolarů, informovalo americké ministerstvo financí. Rusko investovalo do dlouhodobých rozpočtových cenných papírů USA 3,378 miliardy dolarů a do krátkodobých 10,719 miliard dolarů.

Hlavním investorem do amerických státních dluhopisů je i nadále Čína s celkem 1,165 biliony dolarů, na druhém místě je Japonsko s 1,029 biliony dolarů a na třetím Brazílie, kde se jedná o celkem 317,8 miliard dolarů. Do top pětky spadá ještě Irsko a Velká Británie.

Rusko mělo největší podíl na amerických státních dluhopisech v roce 2013, kdy částka činila kolem 164 miliard dolarů. Situace se změnila po roce 2014 s novým růstem napětí mezi Ruskem a USA. Poslední etapa stahování ruských investic do státních dluhopisů USA je spojena s americkými sankcemi proti USA letos v dubnu. Rusko pak v krátké době dvakrát snížilo investice z 96,1 miliard na 48,7 miliard dolarů a dále v tom pokračovalo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.