Čína mění názor na Korejský poloostrov

Zhoršování americko-čínských vztahů znamená, že to poslední, co by Peking chtěl, je Severní Korea ve sféře vlivu USA.

Získat čínskou podporu pro to, aby Severní Korea opustila svůj jaderný a balistický program, bylo obtížné. Ale nyní jsou šance nula, píše Bertil Lintner pro Asia Times.

Eskaluje obchodní válka, USA obviňují Čínu dokonce z toho, že se vměšuje do amerických voleb, nemluvě o chřestění zbraněmi v Jihočínském moři. Čína je teda velice ostražitá ohledně svých bezpečnostních zájmů a nebude přihlížet tomu, kdyby snad Severní Korea měla spadnout do americké zóny vlivu.

Není ovšem jasné, že Severní Korea skutečně míní splnit očekávání USA ohledně denuklearizace. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Kim Jong Un souhlasil s tím, že hlavní testovací místa mohou být prozkoumána zahraničními inspektory.

Což je pokrok, očekává se také další summit mezi Trumpem a Kimem, i když obě dvě strany chápou pojem denuklearizace dosti odlišně. USA trvají na „konečném, plně ověřeném jaderném odzbrojení“, jinak nebudou zrušeny sankce proti Severní Koreji. USA také obviňují Rusko a Čínu, že pomáhají Severní Koreji obcházet sankce uvalené OSN.

Jenže severokorejský ministr zahraničí zase uvedl, že Severní Korea rozhodně nemíní provést odzbrojení, dokud budou platit sankce.

Pro Peking ovšem eskalace s USA znamená, že se začne dívat na Severní Koreu jinýma očima, píše článek. Čínský ministr zahraničí Wang tvrdě kritizoval americké kroky, včetně toho, co Čína chápe jako podporu pro Tchaj-wan. Uvedl, že se jedná o přímý útok na vzájemnou důvěru a vrhá to stín na americko-čínské vztahy.

Wang silné formulace řekl veřejně, a to v situaci, kdy Pompeo byl stále ještě v Pekingu. Je tedy patrné, jak moc se pozice Číny a USA od sebe vzdálily, varuje Lintner. Čína má tak stále menší zájem na zprostředkování korejské jaderné krize. Samozřejmě, že ukončení napětí na korejském poloostrově je v čínském zájmu. Jenže se tak má stát za čínských podmínek než za amerických. Čína si rozhodně Severní Koreu s jadernými zbraněmi nepřeje, ale chce, aby Severní Korea byla schopna odolat americkému tlaku. Čína se může do procesu vložit i rázně, pokud by měla pocit, že to ohrožuje její bezpečnostní zájmy, uvádí Asia Times. Může uzavřít hranici a nedodat Severní Koreji ropu.

Kim přicestoval do Číny zřejmě na radu jihokorejského poradce, i když se jinak Číně vyhýbal, zřejmě pro radu, jak vůbec jednat s USA. Do Pchjongjangu pak přicestoval Song Tao, mocný zákulisní hráč čínské zahraniční politiky. Následně pak Kim znovu přicestoval do Číny na setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem. Očekává se, že čínský prezident na oplátku navštíví Pchjongjang.

Žádná z těchto schůzek nevyvolala moc mediální pozornosti, jenže mají mnohem větší význam než s Pompeem – jde o to, jak se bude vyvíjet korejský zbrojní program a jeho zahraniční politika. Čína jasně chce, aby Severní Korea zůstala v její sféře vlivu, obzvláště když roste hrozba z USA. Peking je dost chytrý na to, aby poznal, že USA chtějí být ve hře právě přes Kima.

V roce 2013 zřejmě Kim nařídil popravu svého strýce, který měl blízko k Pekingu. Následovaly další popravy těch, kteří v Severní Koreji chtěli zopakovat reformy podle čínského stylu. Což Peking Severní Koreji doporučoval. Je možné, že Kim Čong-un nechal zabít v Malajsii svého nevlastního bratra Kim Čong-nama, který strávil delší dobu v Číně. Už jen z těchto důvodů mezi Čínou a Severní Koreou není zrovna velká důvěra. Jenže s tím, jak se zhoršují vztahy mezi Čínou a USA, bude Peking velice podezřívavě hledět na jakékoliv oteplení vztahů mezi Severní Koreou a USA. Uvidí se, zda Čína bude ochotná zničit americké snahy o jaderné odzbrojení – vztahy mezi USA a Čínou budou u toho hrát klíčovou roli.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.