Juncker: EU nechce trestat Itálii kvůli rozpočtu, ale…

Předseda Evropské komise dále sdělil, že italský rozpočet porušuje závazek Itálie ke snižování rozpočtu. Ve hře je důvěryhodnost Komise při určování a vynucování pravidel.

Předseda Evropské komise ovšem tvrdí, napsaly noviny Financial Times (vydání 17/10/2018) že finanční plány porušují závazek Itálie snížit deficit.

Jsou to žvásty, řekl Jean-Claude Juncker k obviněním, že Brusel se chystá potrestat Itálii za její plánované výdaje, ale zároveň naznačil, že EU asi odmítne návrh rozpočtu předložený italskou populistickou vládou, píší dále FT.

Expanzivní rozpočet Itálie prý porušuje předchozí závazky ke snížení deficitu, schválení rozpočtu znamená, že může dojít k „revoltě“ u ostatních zemí. Juncker dále uvedl, že „bude debata s italskými přáteli, kteří ví, že mají moc velký veřejný dluh a že návrh rozpočtu nerespektuje plně doporučení ministrů eurozóny.“

Brusel má týden na to, aby zhodnotil, zda rozpočet Itálie může porušovat pravidla. Deficit je u Itálie třikrát vyšší než cíl daný EU. Existují obavy, že rozpočet se může stát rozbuškou mezi italským premiérem Giuseppem Contem a mezi jestřábími vládami jako je Nizozemí.  Zároveň ovšem představitelé EU upozorňují, že druhý členský stát nemá co posuzovat rozpočet Itálie, protože to je úkol Evropské komise.

Premiér Conte řekl, že Itálie je „na rozpočet hrdá.“ Uvedl, že Itálie je čistý plátce a také zakládající člen EU. O rozpočtu se má podle něj hovořit bez předsudků, protože politika škrtů (austerity) není životaschopná. Juncker ujistil, že rozpočet bude hodnocen bez předsudků k euroskeptické italské koalici skládající se z Ligy a hnutí Pěti hvězd.

Jenže také řekl, že Evropa funguje na pravidlech a nové vlády musejí respektovat ty, které byly před nimi. Zdá se, že Itálie se stane testem důvěryhodnosti Evropské komise ohledně rozpočtových pravidel. Juncker totiž také řekl, že schválení rozpočtu, který není dle pravidel, by vyvolalo zuřivou reakci dalších zemí eurozóny.

Vicepremiér italské vlády Matteo Salvini už pohrozil žalobou na EU za to, že svými komentáři k fiskálním plánům destabilizuje finanční trhy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.