Polská firma uzavřela dohody o dovozu amerického plynu na 20 let

Jedná se o dohodu na 2 miliony tun LNG ročně, které mají být podle polské strany o 30 % levnější, než je zemní plyn z Ruska.

Polská společnost PGNiG a americká společnost Venture Global LNG uzavřely dlouhodobou dohodu na dodávky 2 milionů tun LNG plynu za rok. Dohoda byla podepsána na celkem 20 let, jak informoval představitel polské firmy. Dodávky amerického tekutého plynu do Polska budou fungovat v režimu „free on board“, což znamená, že dovozní náklady ponese prodejce.

Představitel polské společnosti PGNiG Petr Vozniak dále řekl, že americký plyn bude pro Polsko o 30 % levnější, než je přírodní zemní plyn dovezený z Ruska. Firma uzavřela nezávazné dohody o dovozu plynu se společnostmi Port Arthur LNG a Venture Global LNG už v červnu, dodávky 2 milionů tun ročně mají začít od roku 2023. V tomto roce totiž vyprší platnost dohod o dodávkách plynu ruskou společností Gazprom v objemu 10,2 miliard kubických metrů ročně. Polská strana nedala najevo, že by dohodu s Gazpromem chtěla prodloužit.

Poznámka redakce: Dovozy amerického LNG v tomto počtu nenahradí plně ruský zemní plyn. Jedná se zhruba o 13 % ruských dovozů zemního plynu.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.