Summit EU: brexitový pat pokračuje, Mayová s ničím novým nepřišla

V Evropské unii rostou obavy z tvrdého Brexitu, listopadový summit nebyl svolán a vyjednávání je dál na mrtvém bodě. Prodloužení přechodné doby prý nic neřeší.

Říjnový deadline pro dohodu o odchodu Velké Británie z EU „deal“ nepřinesl, místo toho je tu pat, píše POLITICO.

Premiérka Theresa Mayová na summitu EU ve středu s ničím novým nepřišla a na návrh EU o prodloužení přechodné doby pro Brexit odpověděla, že to její vláda „zváží“. To je nicméně určitý obrat, doposud Londýn trval na dvou letech.

Problémem je, že prodloužení přechodní doby neřeší nic na fundamentálním problému a ani to řešení nijak nepřibližuje. Otázkou je, jak na takovou možnost zareagují podpůrci Brexitu doma.

Mayová se snažila být při svém vystoupení optimistická, vyzdvihla úspěchy a tvrdila, že dohoda je na dosah ruky. Jenže potom, co Mayová odmítla technickou dohodu z minulé neděle, její optimismus nikdo z EU lídrů nesdílel. Místo toho v EU panuje zklamání a frustrace.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se po 45 minutovém jednání jeden na jednoho s premiérkou Británie vyjádřil v tom smyslu, že lituje toho, že se jednání nedaří. Nebylo tedy divu, že se pracovní večeře, už bez účasti Mayové, nesla v duchu příprav na to nejhorší, tedy Brexit bez dohody a chaotický. Závěrem bylo, že dohadovat nový summit EU na listopad nedává zatím smysl. Bude se jednat operativně, dle výsledků jednání mezi EU a Velkou Británii. Zklamání z toho, že se nepodařilo dosáhnout dohody v daném termínu, bylo velice patrné.

Summit dal najevo, že se uvažuje o prodloužení přechodné doby pro odchod Británie z EU. Vláda v Londýně tuto možnost zvažuje, jenže jsou zde výhrady: více času prý nepomůže vyřešit hlavním problém – typ hranice mezi Severním Irskem a Irskem. Kromě toho bude mít zpoždění Brexitu politickou dohru. Velká Británie by tak dál musela pokračovat v dodržování evropských pravidel, včetně volného pohybu osob, ale neměla by formální reprezentaci v Bruselu a ve Štrasburku. To tedy znamená riziko pro postavení Mayové v její vlastní straně.

Ti, kdo jsou pro prodloužení přechodné doby, tvrdí, že by to pomohlo v dosažení nové dohody o volném obchodě mezi EU a Velkou Británii. Pak by otázka Severního Irska a režimu na jeho hranici nehrála roli, říkají.

Mayová mluvila ve svém projevu před večeří o tom, že poslední etapa dohody potřebuje kuráž, důvěru a vedení. Brexit začal jako vnitřní spor v Konzervativní straně, nyní ale vnitřní spory ve straně zabraňují Mayové dohody dosáhnout. Další představitelé EU tak vyjadřovali stále větší obavy. Podle nich čím déle budou hovory pokračovat, tím spíše budou v konečném důsledku neúspěšné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.