Němečtí Zelení ohrožují dominanci sociální demokracie na levici

Úspěch Zelených v bavorských volbách byl prohrou sociální demokracie, která dosáhla historicky nejhoršího výsledku. Co se děje s voliči této tradiční strany?

Neuvěřitelný výsledek strany Zelených v bavorských volbách, píší o volbách v Bavorsku britské noviny Financial Times (vydání 17/10/2018). Očividně ho považoval ha historický pro Bavorsko, ale také pro celou politickou dynamiku Německa i Evropy. Zelení získali na váze zásadními tématy – klimatickou změnou, ekologickou ochranou a důvody pro další evropskou integraci, ne heslem „Bavorsko na prvním místě.“

Poselství strany se ukázalo být atraktivní dokonce i pro bývalé podporovatele konzervativní CSU, která ve prospěch Zelených ztratila 190 000 voličů. Jenže největších zisků docílili Zelení na úkor sociální demokracie. Ta se stala hlavním poraženým.

Přitom SPD měla v roce 2013 20,6 %, aktuálně ale jen 9,7 %. Nejhorší výsledek SPD v jakékoliv spolkové zemi od založení federativní republiky Německo v roce 1949.

Je tedy možné, spekuluje článek, že právě Zelení nahradí sociální demokracii v levém středu. Předsedkyně SPD Andrea Nahlesová si pospíšila s vysvětlením: za špatné výsledky strany mohou problémy velké koalice v Berlíně.

Jenže, upozorňují britské noviny dále, posun od podpory SPD k Zeleným reflektuje určité sociální a politické trendy, které se projevují všude v Evropě. Nástup Zelených oslabuje totiž jádro SPD. Konstantin Vössing z berlínské Humboldtovy univerzity tvrdí, že levice měla zázemí ve dvou prostředích. Klasičtí sociálně-demokratičtí levičáci a kosmopolitní obyvatelé měst. Oba dva tyto bloky volily sociální demokracii, ale nyní se tento blok rozdělil.

Klasičtí levičáci stále volí SPD, ale ti kosmopolitní přešli k Zeleným. A je jich ten víc než klasických voličů SPD z pracující třídy, říká Vössing. Jenže ani ty modré límečky nedodali SPD dobrý výsledek.

33 % dělníků volilo CSU a 22 % Alternativu pro Německo. Zelení získali podporu ve velkých městech, což byly dříve bašty SPD. Analytici tvrdí, že zásadní bylo, že Zelení mají mladé vedení strany. Dalším plusem byl dobrý výběr témat, který v kampani rezonoval. Například klimatická změna byla považována za třetí nejdůležitější téma v kampani, před uprchlickou a azylovou politikou. Místopředseda SPD Ralf Stegner k tomu lapidárně řekl, že v Berlíně to musí jít jinak než doposud.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.