EU je irelevantní pro skoro polovinu Evropanů, ukázal nový výzkum

64 % dotázaných občanů EU si myslí, že bez EU by se na jejich životě nic zásadního nezměnilo, uvádí výzkum bruselského think tanku.

Podle výzkumu veřejného mínění bruselského think tanku Přátelé Evropy si téměř 2 ze 3 dotázaných nemyslí, že by jejich život byl bez Evropské unie horší. Výzkum probíhal během září po celé EU, týkal se celkem 11 tisíc lidí a zjistil, že 64 % dotázaných nevidí EU jako faktor ovlivňující jejich životy. Skoro polovina dotázaných si dokonce myslela, že EU je „irelevantní“, píše Euronews.

Ale ukazují se generační rozdíly. Ve skupině dotázaných do 35 let si 41 % lidí myslí, že by bez EU byl jejich život horší. Nicméně je nejasné, co vlastně Evropané od EU chtějí, 90 % tázaných si myslí, že EU by měla být něčím víc než jenom „jednotným trhem“.

Podle výzkumu si více než 1/3 dotázaných přeje, aby byla EU transparentnější ohledně svých finančních výdajů. K politickým prioritám podle nich patří klimatická změna, pracovní místa a bezpečnost. 41 % účastníků si myslí, že by měli mít silnější slovo v utváření celoevropské politiky v EU.

Představitel think tanku Pascal Lamy varoval, že bez reformy a změny bude EU pro většinu občanů nerelevantní.

Více než 30 % dotázaných ze skandinávských zemí, Francie a Německa sdělilo, že si přeje i nadále prosazovat napříč EU hodnoty a demokracii. Naopak více než 40 % dotázaných z jižních zemí a ze skupiny V4 míní, že by se EU měla starat hlavně o zlepšení hospodářského růstu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.