Po zavírání očí je Západ znechucen: saúdský korunní princ pokouší trpělivost spojenců

Kauza zabitého novináře budí na Západě pozdvižení, ale neznamená to, že dny korunního prince u moci jsou sečteny.

Tři roky si korunní princ Mohamed bin Salmán (dále MbS) mohl dělat co chtěl, pozměnit domácí poměry i vést svou, jak Financial Times (vydání 17/10/2018) uvádějí, „asertivní zahraniční politiku.“ Západní spojenci si jeho provokativních kroků nevšímali. Zintenzivnění války v Jemenu, zadržování libanonského premiéra, blokáda Kataru. Doma se postaral o to, že byli zadrženi i členové královské rodiny, v antikorupčním čistce si podal bohaté podnikatele a zavřel kleriky, akademiky, aktivisty i bloggery.

Jenže zmizení novináře Džamála Chasákdžího je poslední kapkou. Je možné, že právě tento případ dostane Saúdy do největší krize se západními spojenci od útoku 11. září 2001. Britské noviny citují jednoho z bývalých diplomatů, který uvedl, že poškození reputace korunního prince je „nenapravitelné.“

Jenže, dodává dále britský list, toto je systém, jak ho MbS vtvořil. Mohou se pokusit ten systém upravit, ale v srdci toho systému bude stále korunní princ s poškozenou reputací.

Kauza novináře Chasákdžího vyvolala celosvětové pobouření a aktivisté a oponenti saúdské vlády ukazují na korunního prince.

Ten se dlouho těšil potlesku za to, že zmodernizuje království, jenže se také ukázalo, že netoleruje žádné disidenty a ani starší příslušníky královské rodiny. Prozatím ovšem západní vlády prostě otázky lidských práv ignorovaly. Jenže to se nyní změnilo, uvádí článek Financial Times. Zdá se, že může jít o klíčový moment ve vývoji saúdské královské rodiny. Křidýlka prince budou přistřižena, ale nemůže se to udělat veřejně, to by bylo moc velké ponížení.

Donald Trump původně hrozil Rijádu „vážnými důsledky“, pokud se prokáže, že vláda byla zapletena do vraždy Chásakdžího. Řada západních významných firem se stáhla z investiční konference.

Ovšem v Saúdské Arábii samotné, kde jeden tweet může znamenat vězení, si média pospíšila s obhajobou vlády. Prý za vše může Katar, nebo jsou zpochybňována turecká obvinění.

Koncentrace moci kolem prince ovšem vyvolává zděšení i u Saúdů samotných. Historicky vzato byla moc rozvrstvena mezi více princů, jenže Mohamed má jen hrst poradců. Řada členů samotné rodiny si stěžuje na to, jak je MbS impulzivní a agresivní. Roste skupina vlivných, kteří jsou proti němu. Jeho styl vládnutí dobře ukázalo zadržení stovek princů a podnikatelů v hotelu Ritz, někteří mohli odejít poté, co zaplatili tučnou částku, ale jiní jsou stále v domácím vězení.

Král Salmán se pokouší nyní krizi vyřešit sám. Hovořil s Donaldem Trump i Recepem Tayyipem Erdoganem a je jasné, že se do věci vložil. Neznamená to ovšem, uzavírá článek, že dny prince Mohameda jsou sečteny – jen to, že kauza Chasákdží povede k zabrzdění jeho moci.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Navy Mass Communication Specialist 1st Class Kathryn E. Holm – https://www.flickr.com/photos/secdef/40062275145/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67612515

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.