Maďarsko povede kampaň proti sankcím EU

Cena kampaně je 18 milionů euro a má poskytnout maďarskému premiérovi nový politický kapitál z jeho sporů s EU.

Maďarský premiér Viktor Orbán se míní pustit do kampaně za 18 milionů eur, protože se snaží vytlouci kapitál z procesu, který byl proti Maďarsku spuštěn za to, že porušuje demokratické hodnoty, informovaly noviny Financial Times (vydání 17/10/2018)

Informační kampaň bude útočit na rozhodnutí Evropského parlamentu, který rozhodl o spuštění tzv. článku 7, tedy sankčního mechanismu. Plán je nutná a efektivní cesta, jak sdělit maďarskému lidu poselství vlády, řekl mluvčí premiéra. Zpráva Evropského parlamentu tvrdí, že vláda omezuje nezávislost soudů, svobodu vyjádření, práva menšin a neziskové aktivity a že tedy jde o systematické riziko vůči hlavním hodnotám bloku. Budapešť ale tvrdí, že hlasování bylo neplatné.

Orbán ovšem tvrdí, že spuštění článku 7 je msta liberální evropské elity, která chce Maďarsko trestat za to, že je proti imigraci a odmítá návrh na rozmisťování uprchlíků po EU. Mluvčí premiéra říká, že jde o politický útok, ne na vládu, ale na Maďarsko jako takové. Orbán navíc plánuje tzv. ústavní konzultaci, což je takové neformální referendum, které se dělá poštou, ohledně prorodinné politiky, neboť vláda se snaží navýšit nízkou míru porodnosti země. Ale aktivisté se obávají, že za tím bude snaha mobilizovat veřejné mínění k restrikcím u potratů nebo proti stejnopohlavnímu manželství (které už je stejně ústavními dodatky zakázáno).

Orbán už takových konzultací využil: například kampaň proti občanským organizacím, které financuje miliardář Soros a další pak ohledně imigrace.

Orbánova vláda tak staví očividně na štěpení společnosti, nikoliv pravo-levém, ale liberálně-nacionalistickém, píší FT. Typ konzultace je komunikační nástroj, který má ukázat, že Orbán má velkou podporu, kterou pak použije proti Bruselu, jde o stanovení agendy plus strukturování celého politického diskurzu.

Jenže Maďarsko není tak religiózní jako Polsko nebo Rumunsko. Země povoluje registrované partnerství a má zcela liberalizovaný přístup k potratům. Kritici říkají, že tyto konzultace jsou jen nástrojem propagandy vlády, která už takto drží média hodně zkrátka.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.