Putin přivítal konec globální dominance amerického impéria

Stmívání nad americkým impériem je příležitost pro Rusko a jeho přátele, myslí si ruský prezident.

Ruský prezident zcela přešel zhoršující se vztahy se Západem a místo toho si pochvaloval rozvíjejících se diplomatická přátelství v Asii a na Blízkém východě, což bere jako konec unipolárního světa dominovaného USA. Napsal to deník Financial Times (vydání 19/10/2018).

Zdůraznil, že Rusko je vždy připravené k jednání. Vytváření napětí a hysterie nejsou ruské způsoby, uvedl. My problémy netváříme a doufáme, že můžeme naopak vytvářet dialog, řekl ruský prezident.

Na Valdajském fóru se Putin vracel k tomu, že americká hegemonie je příčinou mnoha globálních problémů, ale stmívání nad americkým impériem je příležitost pro Rusko a jeho přátele. Impéria si myslí, uvedl Putin, že mohou udělat pár malých chyb, protože jsou tak mocné. Ale když se počet chyb zvyšuje, pak se dostane do úrovně, která nejde udržet. Země může získat ten pocit beztrestnosti, jako že si může dělat cokoliv. To je výsledek monopolu unilaterálního světa. Naštěstí tento monopol mizí.

Putin uvedl, že si myslí, že prezident Donald Trump naslouchal jeho argumentům s tím, že americký lídr pracuje na zlepšení americko-ruských vztahů.

Po více než čtyři roky se zhoršují vztahy Ruska se Západem, místo toho Rusko buduje své diplomatické a obchodní vazby s Čínou a vliv na Blízkém východu. Putin také zmínil poskytnutí půjčky Egyptu na stavbu jaderného projektu i dodávky vojenské technologie do Pekingu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.