Turecko hodnotí vztahy s USA jako stále napjaté. Navzdory propuštění pastora

Osud jedné osoby není tím hlavním pro vztahy mezi Tureckem a USA, zní nyní z Ankary skepticky.

Turecký ministr zahraničí varoval před tím, vnímat propuštění evangelického pastora jako markantní zlepšení vztahů mezi USA a Tureckem, informují Financial Times (vydání 17/10/2018). Cavusoglu sice přiznal, že atmosféra je o něco lepší, ale zdůraznil, že propuštění není signál od Turecka a že osud jedné osoby nemůže být hlavní pro vztahy mezi dvěma spojenci.

Jeho tón se ovšem frapantně lišil od Trumpova, který nadšeně tweetoval, že nyní mohou být vztahy mezi oběma zeměmi dobré, možná i skvělé. Andrew Brunson byl zatčen v roce 2016 na základě obvinění z terorismu a špionáže. Pastor byl nakonec propuštěn, USA vykonávaly velký tlak, včetně sankcí, které oslabily důvěru investorů v Turecku, píší FT.

Opatření USA zahrnovaly zdvojnásobení cel na hliník a ocel a také sankce na dva vládní ministry.

Ministr zahraničí Turecka uvedl, jaké překážky stojí v cestě lepším vztahům mezi oběma zeměmi. Jednak je to odmítnutí USA vydat Fetulaha Gulena, duchovního vůdce skupiny, kterého Erdogan podezírá z toho, že vedl pokus o puč v roce 2016. Další překážkou je americká podpora kurdských milicí v Sýrii, které jsou spjaty s Kurdskou stranou pracujících. Jedná se o hnutí povstalců na jihovýchodě Turecka, se kterými turecký stát bojuje o roku 1984.

Co se USA týká, ty jsou zase rozčíleny tím, že Turecko nakoupilo ruský vzdušný obranný systém S-400, který může shromažďovat citlivé údaje o amerických stíhačkách F-35. Kongres chtěl zabránit tomu, aby si Turecko mohlo stíhačky pořídit, aby Ankara couvla. Jenže Cavusoglu prostě řekl, že Turecko ruský systém použije v roce 2019.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.