Začnou závody v (jaderném) zbrojení? USA chtějí odstoupit z důležité dohody

Prezident Trump řekl, že USA jsou připraveny opustit dohodu INF o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Nepřípustné, reagoval už její signatář Michail Gorbačov.

Prezident USA Donald Trump oznámil, že USA jsou připraveny vypovědět dohodu INF, tj. dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, pokud si Rusko a Čína s nimi nesednou za jeden stůl, píše článek ruských novin Gazeta.

Příčinou odchodu z dohody je podle americké strany Rusko a jeho neochota být „průzračným“ v otázkách výroby těchto raket. USA se obávají a podezírají Rusko, že vyrábí a zkouší zakázané rakety. Trump oznámil, že Spojené státy z dohody odejdou a chtějí se věnovat vývoji nových zbraní. K takovému kroku nepřistoupí jen tehdy, pokud si Rusko a Čína sednou za stůl a dohodnou se na nové dohodě. Vedle toho v médiích zaznělo, že sám Trump je nakloněn rozvázání této dohody, která je v platnosti 30 let. New York Times psal o tom, že USA chtějí rozvíjet nové zbraně středního doletu odpověď na čínský arzenál v této oblasti.

Ještě letos v březnu americký prezident tvrdil, že se s prezidentem Vladimírem Putinem chce sejít na jednání, aby spolu hovořili o „závodech ve zbrojení, které se dostávají mimo kontrolu“.

Od červencového summitu v Helsinkách uplynuly už tři měsíce. Po jejím skončení mluvil Trump o tom, že „možná“ tím největším problémem, o kterém se při jednání mluvilo, byla otázka snížení počtu jaderných zbraní po celém světě. Jenže po summitu nebylo v této otázce dosaženo pokroku.  Spory o narušování této dohody INF z roku 1987 jsou stále na pořadu dne. Washington a ani Moskva na nové dohodě nepracují.

Stojí za připomínku, že americký ministr obrany Jim Mattis řekl, že USA budou reagovat v případě, že Rusko nebude dohodu dodržovat. Reakce USA se mohou dle Mattise týkat sféry diplomacie nebo obrany.

Ruský prezident Vladimír Putin v prosinci 2017 řekl, že Rusko bude zabezpečovat svoji obranu bez závodů ve zbrojení. „Nevypovídáme dohody, které jsou základním kamenem bezpečnosti,“ sdělil.  Putin připomenul to, že USA vypověděly dohodu ABMT v roce 2002, a to jednostranně. Nyní podle Putina USA vedou informační kampaň, která má vést k vypovězení také dohody INF.

Náměstek ministra zahraničí Ruska Sergej Rjabkov už na situaci reagoval s tím, že Rusko na takový krok USA (tj. vypovězení dohody) odpoví stejně, tj. zrcadlově.  Rjabkov mluvil o takové reakci jako o „vynuceném“ kroku.

Na možnost vypovězení dohody reagoval už bývalý sovětský lídr Sergej Gorbačov, který to nazval „nepřípustným.“ Dohoda byla ve své době velkým krokem při omezování jaderných zbraní, připomenul Gorbačov dále.  Podle ruských médií bude dohoda předmětem jednání Johna Boltona, poradce pro národní bezpečnost prezidenta USA s Vladimírem Putinem. Bolton je právě na návštěvě Moskvy.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.