Další sankce: Rusko je zavedlo nejnověji proti Ukrajině

Dekret prezidenta nařídil zavést omezení proti ukrajinským občanům a právnickým osobám. Na konkrétní seznam se čeká.

Prezident Vladimir Putin nařídil sankce proti ukrajinským fyzickým a právnickým osobám, píše se v článku deníku Gazeta. Opatření byla přijata jako odpověď na „nepřátelské kroky Ukrajiny a kroky proti mezinárodnímu právu, které jsou spojeny se zavedením omezení vůči občanům a právním osobám Ruské federace s cílem bránit národní zájmy Ruské federace“, zní oficiální vysvětlení.

Dekret prezidenta hovoří o tom, že se tato omezení budou dotýkat ukrajinských osob a firem, které se nacházejí pod ruskou jurisdikcí. Nicméně nebyl zveřejněn žádný seznam občanů ani organizací, kterých se omezení mají týkat, ten vznikne později, až ho připraví ruská vláda.

Putin se rozhodl poprvé využít tohoto typu sankcí podle nového zákona, který reagoval na zhoršení vztahů s USA a dalšími „nepřátelskými“ zeměmi. Zákon obsahuje šest možných kroků, jak postupovat. Jedná se o přerušení nebo pozastavení mezinárodní spolupráce mezi Ruskou federací či ruskými právnickými osobami a „nepřáteli“, o zákaz nebo omezení dovozu do Ruska atp.

Rusko již obchodně-hospodářské vztahy s Ukrajinou do značné míry přerušilo. Například se už Rusku povedlo nahradit součástky, které se pro ruskou vojenskou techniku vyráběly na Ukrajině, vlastní výrobou, jak sdělil vicepremiér Jurij Borisov. Závislost Ruska na ukrajinských součástkách byla realitou ještě v roce 2014.

Ukrajina má svoje vlastní seznamy ruských občanů a podniků, proti kterým zavedla sankce, jež poslední dobou je ještě zesiluje. V srpnu šlo o 19 ruských společností, které se podílely na stavbě Kerčského mostu. V plánu je dokonce přerušení železniční a autobusové dopravy mezi Ruskem a Ukrajinou, které navrhuje ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan. Ukrajinský parlament přijal 18. října zákon, který zavádí tresty za přechod mimo ukrajinské kontrolní body na hranicích s Krymem a Doněckou a Luhanskou oblastí. A nakonec se Ukrajina rozhodla zrušit dohodu o přátelství s Ruskem.

Přes tyto nepříznivé vztahy a zrcadlové odpovědi Ruska je Rusko stále základním obchodním partnerem Ukrajiny. Podle výsledků posledního roku byl obrat zboží mezi oběma zeměmi v hodnotě 10,1 miliardy dolarů, čili 12 % všeho obratu zboží Ukrajiny. Obchodní saldo je přitom chronicky negativní, dělalo mínus 3,3 miliardy dolarů.

Mezi letošním lednem a srpnem se ruský export na Ukrajinu zvýšil o 21,2 %, na 5 miliard. Dovoz z Ukrajiny do Ruska se ale snížil o 6,5 % na 2,5 miliardy dolarů. Celkový podíl Ruska na ukrajinském obchodním obratu dělal za tuto dobu 11,4 %. Rusko je také podle ukrajinského statistického úřadu lídrem v přímých investicích na Ukrajinu. Od ledna do června se jednalo o zahraniční investice v hodnotě 1,259 miliardy dolarů, z toho Rusko investovalo 436 milionů, téměř 35 % celé sumy.  K dalším velkým investorům na Ukrajině pak patří Kypr, Holandsko a Rakousko.

Pro Rusko není výhodné zavádět sankce na vývoz energetických zdrojů a nerostů, protože Ukrajina je stejně nakupuje přes Bělorusko nebo z EU. Prostor je ale v případě vývozů z Ukrajiny, kde by sankce smysl dávaly. Jenže je tu jeden zádrhel: informace ukrajinské Federální celní služby neobsahují údaje o místě výroby – ruské sankce by tak mohly ublížit Kyjevu stejně jako „lidovým republikám“ na Donbase.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.