Merkelová chce flexibilitu Brexitu

Kancléřka chce odblokovat pat kolem statusu hranice Severního Irska.

I německá kancléřka se obává problému irské hranice, napsaly noviny Financial Times (vydání 19/10/2018).

Angela Merkelová vyzvala k větší flexibilitě, aby se konečně podařilo odblokovat jednání o Brexitu. Příliš rigidní přístup může vést k tomu, že Severní Irsko nebude mít žádnou pojistku proti tzv. tvrdé hranici.

Právě tato pojistka, která má zabránit tvrdé hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem a má být aktivována jen tehdy, když vše ostatní selže, je zdrojem zásadních obav. Merkelová svými výroky naznačuje, že EU a Irská republika by měly promyslet přístup k Severnímu Irsku tak, aby se vyhnuly zásadnímu střetu s Londýnem. Merkelová má strach, že Velká Británie nakonec odejde z EU bez dohody a pak by byla tvrdá hranice pro Severní Irsko nevyhnutelná.

Podle Merkelové jsou jednání o Brexitu na mrtvém bodě. Je velice obtížné sladit právní pořádek EU s tzv. Velkopáteční dohodou, která ukončila desetiletí násilí v Severním Irsku. Jakékoliv řešení bude zvoleno, zapíše se do budoucnosti vztahů mezi EU a Velkou Británií.

Merkelová na téma dost prosazovala, i když ostatní netušili, jaký je vlastně její záměr. Naopak Macronovi se ústupky dělal nechce, to Británie má ustoupit. Podle Emmanuela Macrona musí být hlavním prvkem dohody britský politický kompromis.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že delší přechodné období je ke zvážení, tj. prodloužení období až za horizont prosince 2020.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.