Mezi USA a Jižní Koreou rostou neshody ohledně Severní Koreje

Mezi oběma spojenci jsou stále patrnější veřejné neshody. To ukazuje na hlubší problémy v jejich vztazích.

Spojené státy a Jižní Korea se neshodují ohledně severokorejské politiky. Spory se týkají konktrétně toho, jak nejlépe postupovat, aby se Severní Korea vzdala svého jaderného programu. Napsal to článek pátečního listu Wall Street Journal (vydání 19/10/2018).

USA trvají na tom, aby se vůči Pchjongjangu pokračovalo s tlakem. Zatím ale Jižní Korea chce, aby se uvolnili sankce proti Severní Koreji během procesu. Po diplomatickém angažmá posledních měsíců došlo k tomu, že Jižní Korea prosazuje ekonomickou spolupráci se Severem, což budí na americké straně negativní reakce. Každá strana má totiž jiné cíle.

Jižní a Severní Korea nedávno oznámily spolupráci ohledně dopravní a železniční sítě a také spolupracují v oblasti energetiky a elektřiny. Prezident Jižní Koreje Mun Če-in na zářijovém summitu se severokorejským lídrem Kim Čong-unem přislíbil další hospodářskou spolupráci a minulý týden požadoval zrušení sankcí, které by mělo „podpořit denuklearizaci“ a přinést humanitární pomoc. Do konce tohoto roku se má konat další summit mezi oběma zeměmi a do Soulu má přijet vůbec poprvé v dějinách severokorejský Kim.

Americké představitele tato forma deténte mezi Jihem a Severem znervózňuje. Obávají se toho, že Washington ztratí páky k vyjednávání se Severní Koreou. „Jižní Korejci se nás neobtěžují informovat, jak se zdá.“ Jsou zde obavy z toho, že Jižní Korea svými vstřícnými kroky poruší sankce vůči Severu. Z Washingtonu už ohledně toho zazněla varování.

Ve snaze pokračovat v tlaku na Severní Koreu, USA nyní zakazují cestovat do země humanitárním pracovníkům z USA – cílem je posílit tlak na Pchjongjang před možným summitem Trump-Kim.

Jihokorejský prezident Mun je synem uprchlíků ze Severu a jeho hlavním cílem je mír. Ovšem pro Spojené státy je hlavním úkolem denuklearizace Severní Koreje tak, aby její rakety nijak nemohly ohrozit USA. A podle jihokorejského vysoce postaveného představitele, jehož jméno noviny neuvedly, znamená skutečnost, že neshody vyplouvají na povrch to, že jsou zde hluboké rozdíly v názorech mezi USA a Jižní Koreou.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.