Útok na Bělorusko budeme brát jako útok na nás, varoval ruský diplomat v Minsku

Nový ruský velvyslanec také řekl, že plány na americkou základnu v Polsku představují pro Rusko „znepokojující faktor“.

V případě vojenského napadení Běloruska bude Rusko situaci hodnotit jako agresi proti sobě, sdělil velvyslanec Ruské federace v Bělorusku Michail Babič v rozhovoru pro běloruskou televizi Bělarus 1. V pondělí o tom Informoval ruský deník Kommerstant.

Babič řekl doslovně: „Napadení Běloruska, jakékoliv, se bude hodnotit jako napadení Ruska se všemi z toho vyplývajícími důsledky.“ Podle velvyslancových slov je Bělorusko „absolutně chráněno a může být zcela v klidu“.

Diplomat se v rozhovoru vyjádřil i k plánům na výstavbu „Fort Trump“, nové vojenské základny USA na polském území. Jedná o „znepokojující faktor“, který „není možné zanedbat“, v této věci mezi Běloruskem a Ruskem panuje soulad. Obě země zformovaly regionální seskupení vojsk se všemi složkami nutnými k obraně i k odvetnému úderu.

V květnu letošního roku se objevila zpráva, že Polsko chce dát až 2 miliardy dolarů na výstavbu vojenské základny USA na svém území. Důvodem je podle polské strany „rostoucí hrozba ze strany Ruska“.

Ilustrační obrázek: Autor –  Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41100167

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.