Asie se může zbavit dolaru jednou provždy

Peking nyní nemůže využít dolarových dluhopisů jako páku na Trumpa, jehož měnová politika je stále rizikovější.

Wiliam Pesek napsal pro Asia Times o tom, proč by se Asie měla začít zbavovat dolarové závislosti i o tom, proč Čína nemůže využít své dluhopisové páky na Trumpovu administrativu. Obrovská částka, kterou drží dnešní Čína v amerických státních dluhopisech, je obecně považována za zdroj ekonomického nátlaku na Washington. Prezident Si to dobře ví. Stačilo by, aby Čína vynechala několik dluhopisových aukcí a došlo by k chaosu na trhu s dluhopisy. Proto je pochopitelná nervozita ministra financí USA Stevena Mnuchina ohledně toho, že Peking už tři měsíce v řadě snižuje svoje dolarové držení dluhopisů.

Obě dvě strany si mohou hrát hru na vzájemné vydírání. Jenže není náhodou Čína zemí, která má v daný moment problém s největším pyramidovým schématem na světě? Hodnota všech státních peněz nyní v Číně stojí na tom, že ta pokračuje v nákupech. Když přestane, pyramida nebude mít dost peněz na krytí starých nákupů a celá se rozpadne. Jinak řečeno, Čína má mnohem větší problém, než její lídr připouští.

Prezident Si se ani nepokusil o to, zruinovat prostřednictvím dluhopisů Trumpovo prezidentství. Důvodem je to, že nemůže. Zaprvé by se mu doma velmi těžko vysvětlovala ztráta miliard dolarů, zadruhé by byly dopady kroku pro Čínu bumerangové: například v tom, že by američtí spotřebitelé přestali kupovat čínské zboží, protože by se jim dramaticky zvýšili půjčky.

I tak ale platí, že Čína a další asijské země, které patří k největším americkým věřitelům, stojí nyní před úkolem zbavit se dolarové závislosti.

Spojené státy provedly rekordní škrty v daních, a to v hodnotě 1,5 bilionu dolarů. Dále se letos bude projednávat rozpočet USA s bezprecedentním deficitem v rozsahu 1 bilionu dolarů, což zvedlo úroky ministerstva financí na desetiletý rekord. Zkrátka fiskální a finanční politika Donalda Trumpa je na rizikové trajektorii, míní článek na základě několika dalších příkladů.

Pro Čínu a další je tak dolar stále více problémem, klecí. Proto také centrální banka Číny pracuje na tom, aby se jüan stal globální měnou v obchodu. Prezident Si by mohl spolupracovat s dalšími asijskými věřiteli USA – stanovit mnohovládní pracovní skupinu, která by omezila asijskou závislosti na dolaru. Možnostmi jsou například swap dohody, velký asijský měnový fond a mechanismus odchodu od dolaru bez toho, aby to ohrozilo trhy.

Nebude to jednoduché, protože je jasné, že na to bude reagovat Trumpův Twitter. Ovšem s ohledem na to, že se tu jedná o biliony asijských peněz, dává to pragmaticky smysl. Pokud se zapojí fantazie a nové nápady, Asie se dolaru může zbavit jednou provždy.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.