Bezprecedentní. Evropská komise odmítla rozpočet Itálie

Evropská komise dává italské vládě tři týdny na odpověď. Požaduje přitom změny navrženého rozpočtu.

Evropská komise odmítla návrh italského státního rozpočtu. Je to krok, který nemá obdoby, komise poprvé intervenovala do státního rozpočtu některého z členských států.

Eurokomisař pro ekonomické a finanční otázky Pierre Moscovici a eurokomisař pro euro Valdis Dombrovskis to v úterý potvrdili novinářům. Je to poprvé, co Komise požádala člena eurozóny o změnu rozpočtu, řekl Dombrovskis.

Požadavek přišel poté, co italský ministr ekonomiky Giovanni Tria v dopise Evropské komisi hájil návrh rozpočtu a sdělil, že Itálie ho, navzdory kritice, nehodlá změnit. Návrh je sice pod 3 % deficitního limitu EU (konkrétně 2,4 % HDP), znamená to ale, že Itálie nedostojí vyrovnanému rozpočtu, kdy by deficit měl být jen 1,8 %. Ministr Tria zdůraznil, že rozpočet je založený na špatné ekonomické situaci Itálie, od roku 2008 italská ekonomika neroste. Dále v dopise konstatoval, že vláda by zasáhla v případě, že by se jí nepodařilo dosáhnout stanovených cílů deficitu státního rozpočtu. Vyjádřil také důvěru v to, že vláda vše dostatečně vysvětlila a nebude riskovat stabilitu Itálie či dalších zemí EU.

Podle Evropské komise má nyní italská vláda tři týdny na to, aby na odmítnutí reagovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.