Jaká bude reakce EU na vraždu Chásakdžího?

 V Německu se řeší, jaká by měla být reakce na případ vraždy saúdského žurnalisty. Ve hře je prodej zbraní.

Kancléřka Angela Merkelová chce jasné NE dalším exportům zbraní do Saúdské Arábie, tedy dokud nebude vysvětlena smrt saúdského novináře. Ale evropský komisař Günther Oettinger varuje před ukvapenou reakcí. Informovala o tom zpravodajská platforma ARD Tagesschau.

Politik CDU Oettinger tvrdí, že není možné takové rozhodnutí uspěchat, je potřeba počkat na vysvětlení, co se stalo, zda Saúdové skutečně něco zatajili.

Spolkový svaz pro zahraniční obchod vyzývá ke střízlivosti. Není možné neustále používat hospodářství jako politickou zbraň, jinak nebudeme o nic lepší než ti Trumpové, Putinové a Erdoganové, řekl předseda svazu Holger Bingmann. Ovšem politik CDU zodpovědný za zahraniční politiku je toho mínění, že už v koaliční smlouvě je uvedeno, že vláda nechce povolit další export zbraní do Saúdské Arábie. Možné jsou jen výjimky pro dlouho dohodnuté obchody se zbožím, které nemůže království použít proti svým občanům nebo sousedům. Zástupce Zelených požaduje trvalé zastavení exportu do konfliktních zón a do autoritativních zemí.

Merkelová uvedla, že export zbraní do Saúdské Arábie nemůže za daných okolností pokračovat a v případě novináře Chásakdžího je potřeba dalšího vysvětlení. Merkelová také chce, aby byly akce mezinárodně koordinovány. Ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že případem se musí zabývat G7.

Pro Německo jsou Saúdové druhým největším odběratelem zbraní.

Saúdský ministr zahraničí uvedl, že to, co se stalo na konzulátu v Istanbulu, je „veliká a těžká chyba“. Osoby odpovědné za smrt novináře budou pohnány před spravedlnost.

Státní prokurátor Istanbulu požaduje výslech svědků z konzulátu, protože mezi nimi jsou i turečtí občané. Někteří turečtí zaměstnanci již vypověděli, že jim bylo řečeno, aby v době, kdy se měl Džamál Chásakdží na konzulátu objevit, nechodili do práce.

Snoubenka zavražděného novináře má policejní ochranu. To ona volala policii poté, co 2. října Chásakdží vešel na konzulát, ale už se z budovy nedostal.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.