O Rusko ani Evropu Spojeným státům nejde. Vypovězení dohody INF je noční můrou Číny

V Asii – tam se hraje velká hra dneška. Zrušení dohody INF (o likvidaci raket středního a krátkého doletu) je součástí americké strategie „Obrana souostroví“. Ta míří proti Číně.

Odchod USA z dohody INF se netýká, a to navzdory vzneseným obviněním, jen Ruska. Jde hlavně o Čínu, píše odborník na rusko-čínské vztahy Nathan Levin pro National Interest.

Dokonce tu nejde ani o jaderné zbraně. V kontextu nové strategické soutěže jde hlavně o Čínu a region Asie a Tichomoří. Čína není signatářem dohody INF, která zakazovala vývoj jaderných i konvenčních raket v doletu 500 až 5500 kilometrů. Mohla tedy rozvinout široký arsenál konvenčních zbraní typu A2/AD – jedná se o třídu zbraní, které se v USA nesměly v rámci dohody INF vyvíjet. Tato situace významně znevýhodňuje USA ve vztahu k Číně z hlediska vojenského i strategického.

Dle autora by odchod z dohody INF Spojeným státům dovolil obrátit dosavadní dynamiku ve svůj prospěch. A pro Čínu by to znamenalo noční můru – USA by totiž mohly umístit své konvenční systémy, například balistické rakety DF-1 a DF-26, v severním Japonsku, na jižních Filipínách nebo dokonce na severu Austrálie. Tyto zbraně by se staly součástí nové strategie USA v oblasti západního Tichomoří. Cílem strategie s názvem „Obrana souostroví“ má být odstrašení a zastavení čínské vojenské agrese, aniž by USA riskovaly svoje námořní lodě, navíc by byla levnější.

Čínští stratégové mají z takového scénáře již dlouho obavy, vedl by totiž v konečném důsledku k tomu, že Čína by nebyla námořní velmocí jinde než v nejbližších sousedních mořích.

Na druhou stranu mnozí analytici tvrdí, že odchod z INF dohody bude znamenat nové závody ve zbrojení (s ohledem na rakety) a poškodí celý systém strategické stability, soudí tak i ruský politik Alexej Puškov.

Podle Levina ale v kontextu vztahů USA a Čína takový krok spíš přispěje ke strategické stabilitě. Na prvním místě USA sniží rizika eskalace možného konfliktu. Použití relativně levných střel dlouhého doletu minimalizuje nutnost nasazení živé vojenské síly – ztráty na životech by naopak případný konflikt dramaticky zhoršily.

Na druhém místě by došlo k tomu, že by se snížila taktická nutnost útoku na čínské pozemní raketové systémy, což je podstatné, protože Čína má jaderné a konvenční zbraně rozmístěné tak, že by se v případě útoku nedalo vyhnout zásahu jaderných zbraní – s představitelnými fatálními následky.

Soustředění na americko-ruskou dimenzi dohody INF považuje autor za chybu. O Rusko a Evropu tu nejde, velká hra se totiž hraje v Asii.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.