Němečtí učitelé se masově „udávají“ na portálu AfD

Tento protestní krok vyvolala iniciativa Alternativy pro Německo, která má na internetu shromažďovat údaje o politicky zaujatých učitelích.

V Německu se učitelé masově nahlašují Alternativě pro Německo (AfD). Jedná se o reakci na iniciativu této politické strany, v jejímž rámci vznikl portál „Neutrální škola Berlín“, na kterém mají žáci nahlašovat učitele, kteří by kritizovali politickou skupinu nebo vyjadřovali zaujaté politické názory. Informuje o tom televizní kanál Euronews.

V dopise, který zveřejnila berlínská Škola Liny Morgensternové v Kreuzbergu, učitelé žádají, aby všechna jejich jména byla umístěna na černý seznam AfD a vešlo tak ve veřejnou známost, že s touto stranou nesouhlasí.

„Považujeme za důležité, abychom byli na tomto seznamu, protože budeme i nadále dbát na to, aby studenti byli schopni pochopit charakter vaší strany.“ Dopis dále konstatuje, že studenti a žáci budou informováni, pokud se členové a představitelé strany budou angažovat v rasistických, nehumánních, sexistických, historicky revisionistických, antisemitských a protidemokratických aktivitách. Varuje před historickou zkušeností, která začínala zastrašováním a očerňováním a skončila koncentračním tábory.

Německé učitelské odbory GEW portál „Neutrální škola Berlín“ kritizovaly a označily za „obavy budící vývoj“. AfD naopak říká, že informační portál je určen k ochraně svobody projevu a proti prostředí strachu v německých školách, kde za „nepohodlné“ názory hrozí riziko horší známky.

Alternativa pro Německo je třetí nejsilnější stranou v Německu s 12,6 % hlasů a 92 poslanci v Bundestagu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.