Salvini: Komise ať si posílá dopisů kolik chce, třeba Ježíškovi

Italský vicepremiér a ministr vnitra obhajoval italský rozpočet jako prorůstový krok a odmítl kritiku Bruselu.

Přinášíme výtah rozhovoru s italským ministrem vnitra Matteo Salvinim pro stanici RTL. Rozhovor byl sdílen na Salviniho facebookové stránce.

Rozhovor jsme sledovali v souvislosti s krokem Evropské komise, která od Itálie požaduje korekce státního rozpočtu na rok 2019 (psali jsme zde).

Moderátor začal zostra, zeptal se Salviniho, zda rozpočet v této podobě vláda poslala do Bruselu „schválně“, aby si „vykoledovala“ nesouhlas a mohla tím pádem vše svalit na EU. Salvini to odmítl a řekl, že rozpočet je tu pro Italy a pro italskou ekonomiku, ne proto, aby se kvůli němu s někým hádal. Salvini zdůrazňuje, že 90 % současné italské politické scény zosobňuje změnu (kromě Partito democratico, která by se podle něj spíš držela evropské škrtací politiky). Pokud se musí dodržovat, co bylo dohodnuto za předcházející vlády, pak není potřeba mít nové volby. Salvini na rovinu říká, že se domnívá, že jde o cílený útok na italskou ekonomiku a že někdo chce „za babku“ skoupit dobře fungující italské firmy. Salvini zdůrazňuje, že chce dát Italům více peněz a jako další priority uvádí zdraví, péči o postižené atd.

Salvini politiku vlády, které je součástí, zdůvodňuje tím, že v roce 2012 začala „úsporná politika“ (spjatá především se škrtacím Montim, pozn. redakce), která ale navýšila dluh Itálie o 300 mld.eur  – a tomu všichni v Bruselu tleskali. Salvini říká, že dluh se musí snížit tím, že Italové budou pracovat, budou víc utrácet, budou víc nakupovat a stát dostane víc na daních. Salvini také zdůraznil, že v návrhu rozpočtu se počítá i s těmi nejzranitelnějšími, například se budou zvyšovat invalidní důchody.

Salvini navíc odmítá argument „tak se to dělalo vždycky“ (v souvislosti jak s rozpočtem, tak migrační politikou), zdůrazňuje, že už 4 měsíce je tu jiná vláda a že teď se to bude dělat jinak. Komentátor, který připomíná, že Salvini sám je původní profesí novinář, se ale ptá, zda za tuto politiku nebude Itálie platit. Salvini kontruje: Italové za ni už zaplatili – 5 milionů lidí žije v chudobě. S tím se Salvini odmítá smířit, jak tvrdí.

Ministr vnitra Itálie také řekl, že Komise si může posílat dopisů kolik chce, třeba Ježíškovi, ale on za sebe říká, že na prvním místě jsou Italové. Salvini, dost asertivně jak je jeho stylem, dále sdělil, že kdyby se Itálie zařídila podle rad à la Renzi (narážka na bývalého premiéra za sociální demokracii), tak by ekonomika rostla 0,9 %. Jak asi snížíte dluh, když ekonomika roste 0,9 %?, ptá se ironicky. Nový rozpočet umožní Itálii mnohem větší růst. Matteo Salvini se také neustále vrací k tématu práce, práce pro mladé lidi (Itálie má vysokou nezaměstnanost mladých). Nechce dopustit, aby mladí lidé odcházeli pryč ze země. Salvini také v rozhovoru řekl, že provokacemi Evropu nezmění, ale změní ji tím, že ukáže, že je možné to dělat jinak.

Salvini si také vyřídil účty s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který podle něj oslabuje, ztrácí ministry ve své vládě a vybral si jako terč útoků právě Salviniho a jeho imigrační politiku.

Rozhovor v italském jazyce a v plné verzi:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Presidenza della Repubblica, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68046608

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.