USA oznámily sankce kvůli vraždě novináře, ale korunní princ na investičním fóru shrábnul miliardy

Spojené státy chystají sankce v souvislosti s vraždou saúdského novináře. Na saúdském investičním fóru se mezitím dělaly obchody v hodnotě 50 miliard dolarů.

Spojené státy uskutečnily první opatření v souvislosti se zabitím novináře Džamála Chásakdžího. Trump svého partnera na Blízkém východě silně kritizoval. Informuje o tom německá ARD Tagesschau.

Prvními sankcemi je zrušení víz pro některé Saúdy, jak oznámil ministr zahraničí Mike Pompeo, v případu zabitého novináře figuruje 21 podezřelých (najednou se ví, kolik je to osob, pozn. redakce).

USA identifikovaly podezřelé v tajných službách, na královském dvoře, na ministerstvu zahraničí a u dalších saúdských ministrů. Tyto sankce nebudou posledním slovem USA, tvrdí Pompeo, je možné, že budou nasazeny i finanční sankce proti jednotlivým osobám.

Prezident Donald Trump k zabití novináře prohlásil, že to, jak Saúdové s případem zacházeli, je zřejmě „nejhorší utajení operace v dějinách utajovaných operací“. Prý měli špatný základní koncept, navíc špatně provedený.

Saúdská Arábie v nejnovější verzi přiznala, že saúdský novinář zemřel na konzulátu 2. října, údajně při bitce. Jenže turecké úřady uvádějí, že proti Chásakdžímu bylo vysláno komando o 15 mužích. Mučili ho, zabili a rozřezali.

Pro USA jde o citlivý případ vzhledem k tomu, jak úzké napojení mají na Saúdy. Navzdory smrti novináře Saúdové na investičním fóru uzavřeli kontrakty v sektoru ropy, plynu a dopravy za více než 50 mld. dolarů, píše dále Tagesschau. A přestože řada politiků a představitelů byznysu konferenci bojkotovala, Rijád se může těšit z uzavřených smluv s jihokorejskou Hyundai, americkou firmou Schlumberger či francouzským Totalem. Jen (saúdské) Aramco získalo 15 dohod ve výši 34 mld. dolarů.

Naopak firma Siemens svou neúčastí možná propásla zakázku na elektrárnu za miliardy – šéf Siemensu po velké kritice svou účast odvolal. Vedle šéfa Siemensu účast odřekla i Christine Lagardeová z MMF, ministři z Británie a Francie a americký ministr financí Steven Mnuchin.

Korunní princ byl na začátku konference přivítán potleskem, hosté se zvedali, když následník trůnu přišel do sálu. I on sám vyjádřil spokojenost s výsledky konference.

Zavražděný Chásakdží byl kritikem korunního prince.

Ilustrační obrázek: Autor – July 07, 2015 – https://www.dvidshub.net/image/2050904, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41634000

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.