Čína a Rusko prý odposlouchávají Trumpův soukromý mobil

Čínská špionáž se zajímá o Trumpovy názory i přátele. Snahou je zjistit, co na Trumpa „zabírá“.

Čínští, ale i ruští, špióni odposlouchávají iPhone amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsal list New York Times s odvoláním na informace amerických tajných služeb. Ty už prezidenta varovaly, že jeho mobilní telefon není bezpečný.

Přes všechna varování se ale Donald Trump nechce svého soukromého mobilu vzdát a používat jen zabezpečené pevné linky. V Bílém domě tak jenom doufají, že prezident při svých hovorech na iPhone nehovoří o ničem, co má být utajeno.

Informaci, že prezident stále používá svůj soukromý mobilní telefon, poskytly novinám anonymní zdroje z Bílého domu. Nejde prý o snahu prezidenta poškodit, ale o vyjádření frustrace nad tím, jaký má prezident postoj k elektronické bezpečnosti.

Americké tajné služby přitom zjistily, píše článek New York Times, že Čína a Rusko prezidentovy hovory poslouchají. Podle nich se Čína snaží na základě hovorů zjistit, co si americký prezident myslí, jaké argumenty ho mohou přesvědčit či komu je ochoten naslouchat – cílem je zabránit další eskalaci obchodní války. Čína se zaměřuje i na přátele Donalda Trumpa v byznysu.

Rusko prý nemá tak sofistikovaný přístup, údajně proto, že Trump má k Putinovi blízko, sdělil novinám nejmenovaný bývalý úředník.

Článek přiznává, že čínské snahy jsou moderní verzí toho, co se v politice dělá celá desetiletí – snaží se najít způsob, jak ovlivnit amerického lídra prostřednictvím neformální sítě prominentních podnikatelů a akademiků, kteří mohou ovlivnit názory v Bílém domě. Díky odposlouchávání jeho rozhovorů však mají Číňané přesnější představu, na koho se zaměřit. Je ovšem s velkým otazníkem, zda „přátelé“ dokáží Trumpa od jeho konkrétní politiky odradit.

Úředníci říkají, že prezident Trump má dva iPhony, které byly upraveny Národní bezpečnostní agenturou (NSA) a jsou chráněny. Třetí, soukromý iPhone, který prezident používá, se ale nijak neliší od milionů dalších.

Podle agentury Associated Press Čína na tyto informace ve čtvrtek reagovala odmítnutím a prohlásila je za „fake news“. Celý článek má podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí nakročeno k “nominaci na Oskara za nejlepší scénář”. Zároveň nabídla výměnu Trumpova iPhone za čínský Huawei (narážka na kauzu, o které jsme psali).

 

Ilustrační obrázek: Autor – White House Photo by Shealah Craighead – https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2018/09/new-POTD-September-10-2018.jpghttps://www.whitehouse.gov/1600daily/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72654834

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.