Trumpův poradce říká, že Peking odmítá jednat

Čína vůbec nevysílá žádný signál o splnění amerických podmínek tak, aby mezi oběma zeměmi nastal průlom.

Hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa tvrdí, že Peking se nesnaží snížit obchodní napětí před schůzkou amerického a čínského prezidenta na summitu G20 v Argentině. Napsaly to noviny Financial Times (vydání 24/10/2018).

Larry Kudlow, Trumpův poradce si stěžuje, že Čína vůbec nevysílá žádný signál, že chce splnit americké podmínky tak, aby mezi oběma zeměmi nastal průlom.

USA zatím uvalily cla na 250 mld. dolarů na čínské zboží, zatímco Čína provedla odvetu na 110 mld. dolarů amerického zboží.

Trump chce, aby se změnila čínská ekonomická politika, od obchodního deficitu po nucený technologický transfer. Jenže Číňané neustupují, říkají, že něco takového je proti jejich zájmům. Kudlow si stěžuje, že Číňané vůbec nereagují, nic. Kudlow si také pro Financial Times postěžoval, že něco takového ještě neviděl a že neví, jestli je to rozhodnutím komunistické strany a prezidenta, proč to tak dlouho trvá, nebo jestli se rozhodli, že nic dělat nebudou.

Pokud nedojde k žádnému pokroku v dalších týdnech, pak se očekává, že USA budou navyšovat cla, a sice z 10 % na 25 %. Trump dále hrozí, že uvalí cla na všechny dovozy z Číny.

Hlavní poradce čínského prezidenta uvedl, že čínští a američtí vyjednavači nejsou v kontaktu a popsal obchodní válku jako spíše psychologickou než reálnou.

Kudlow pro FT také uvedl, že se obává, že Trumpova agenda zahrnující snížení daní, deregulací a produkcí fosilních paliv by mohla být ohrožena tím, že v Kongresu uspějí demokraté. Děsí ho prý modrá vlna, která by tyto pozitivní Trumpovy trendy mohla zvrátit. Trhy to prý vědí a bojí se toho. Demokraté by prý ekonomiku vrátili někam k 1-2 % růstu.

Kudlow pracoval dřív na Wall Street a on sám prý vidí nárůst mezd i zaměstnanosti, více lidí začíná svůj vlastní byznys díky nižším daním. Rostoucí výnosy z dluhopisů jsou prý známkou „růstu“ americké ekonomiky, rozhodně neodrážejí inflaci nebo obav z dluhů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.