Ministr obrany USA Mattis nevyloučil umístění raket v Evropě

USA budou ale prý svoje kroky po odstoupení z dohody INF (o likvidaci raket středního a krátkého doletu) konzultovat se spojenci.

Americký ministr obrany James Mattis se snaží uklidnit evropské spojence ohledně odchodu USA z dohody INF, napsala v neděli agentura Reuters. Mattis je podle svých slov v kontaktu se spojenci a provádí s nimi konzultace. Američtí spojenci v NATO přitom chtějí, aby se dohoda zachovala a podařilo se Rusko přivést k tomu, aby ji znovu respektovalo.

Americký prezident Donald Trump informoval o americké možnosti odstoupení z dohody INF minulý týden. Jako důvod uvedl porušování dohody ruskou stranou. Rusko ale obviňuje z téhož zase Washington.

Mattis na cestě do Prahy řekl, že americká strana konzultovala situaci s německou ministryní obrany. Další konzultace pokračují, dodal. Na prosinec se potom plánuje jednání ministrů obrany NATO v Bruselu, což bude podle ministra „vyvrcholením“ konzultací.

Spojenci USA v Evropě považují dohodu INF za pilíř kontroly zbrojení a mají obavy, že by se na kontinentě mohly objevit nové jaderné zbraně USA, i když přijímají to, že Rusko porušuje dohodu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sdělil, že Moskva chystá odpovědi na otázky ohledně kontroly zbraní, které dostala od americké strany. Kreml označil za „extrémně nebezpečný“ plán Trumpa vyvinout nové balistické rakety po americkém odstoupení z dohody.

Situace ale, slovy expertky Heather Conleyové, posiluje nejistotu mezi spojenci, kteří mají problémy rozpoznat, co Washington udělá v nejbližších dnech. Mattis nevyloučil umístění amerických raket středně dlouhého doletu v Evropě s tím, že něco takového nemá ve zvyku vylučovat a ani potvrzovat. „Je zde celá řada způsobů, jak můžeme odpovědět, nemusí to být symetrické a bude to v úzké konzultaci se spojenci,“ dodal Mattis.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.